Co przyniesie rok smoka na giełdach?

W poniedziałek Chińczycy świętują Nowy Rok, swoje najważniejsze święto. Inwestorzy powinni świętować razem z nimi.

23 stycznia rozpoczyna się rok smoka. Z tej okazji ulice Hongkongu, jak i całych Chin, są czerwone. Pełno czerwonych lampionów, tradycyjnych karteczek z wypisanymi na złoto życzeniami, smoków, a nawet bielizny (czerwona w nowy rok gwarantuje pomyślność). Tylko na giełdzie w Hongkongu i Szanghaju już dawno nie było czerwieni. I pewnie nie będzie, bo w roku smoka nie wypada sprzedawać akcji.

W ostatnim roku smoka (2000) główny indeks w Szanghaju zyskał 23 proc. (ale warto zaznaczyć, że Nasdaq skurczył się wtedy o blisko 40 proc.!). 12 lat wcześniej w Szanghaju giełdy nie było, ale Hang Seng zyskał aż 33 proc. W 1976 r. giełda w Hongkongu też zakończyła rok na plusie (+4 proc.). Od 1940 do 1964 r. też było względnie spokojnie. Tutejsi inwestorzy z ulgą żegnają więc rok królika, który Hongkongowi przyniósł 16 proc. straty, a Szanghajowi nawet 21 proc.

Jaki jest sam smok? To jeden z najmocniejszych chińskich symboli. Tym razem będzie „wodny”, jako jeden z pięciu podgatunków tego znaku. Astrologowie twierdzą, że taki zodiak stwarza okazję dla odważnych na odrobienie strat po tchórzliwym króliku. Według nich, woda dobrze miesza się z metalem, a metal=pieniądz. Smok jest dostojny, mądry, inteligentny. Sprzyja nowym biznesom. Ten wodny jest szczególnie pomysłowy i odważny. Jednocześnie jest bardziej niż inne smoki wrażliwy na potrzeby innych, postępowy i dyplomatyczny.

Choć ostatni tydzień przyniósł dobre dane z chińskiej gospodarki, można więc być optymistą nie tylko ze względu na historyczne już liczby. Smok jest symbolem Chin. Wiele par chce mieć dziecko właśnie w roku smoka, co może stymulować i tak już rozpędzony popyt konsumpcyjny. Widać go w tym dniach na ulicach, bo Nowy Roku to czas prezentów wspomnianych dekoracji, jedzenia i zmiany garderoby. Gorzej będzie natomiast z produkcją, bo Hongkong przerywa pracę na blisko tydzień, a Chiny Ludowe na jeszcze dłużej.

CNBC o roku smoka: 

Chińczycy kochają pieniądze. To one są w kopertach przekazywanych dzieciom. To dlatego przesądy każą im wymieniać stare banknoty na nowe i z nimi weź w Nowy Rok. To dlatego też pewnie same banknoty są tak ładne. Dolary z Hongkongu należą do najpiękniej zaprojektowanych walut świata (zobacz ranking>>)Chińskie święta trwają dwa tygodnie i są wielką operacją logistyczną. Szacuje się, że miejsce pobytu zmieni aż 225 Chińczyków. Do samego Hongkongu ma przyjechać tyle osób, ile tu mieszka (ponad 7 mln). Trochę z ulgą, więc opuszczam to miejsce, choć tłok pewnie skutecznie zrekompensowałyby poniedziałkowe parady.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane