Co to właściwie jest ISO

MAB
19-01-2009, 00:00

Skrót ISO kojarzony jest powszechnie z normami zapewnienia jakości w różnych branżach i różnych obszarach działalności firm. Dla wielu osób, w tym również przedsiębiorców, ISO to po prostu certyfikat jakości. A jak jest naprawdę?

co to wŁaŚciwie jest iso

Skrót ISO kojarzony jest powszechnie z normami zapewnienia jakości w różnych branżach i różnych obszarach działalności firm. Dla wielu osób, w tym również przedsiębiorców, ISO to po prostu certyfikat jakości. A jak jest naprawdę?

Skrót ISO pochodzi od nazwy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, która jest instytucją zrzeszającą krajowe organizacje normalizacyjne. Powołano ją do życia w 1946 r. w Londynie po połączeniu dwóch innych organizacji tego typu — Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA) i Komitetu Koordynacyjnego Narodów Zjednoczonych do spraw Standardów (UNSCC). ISO oficjalnie rozpoczęła działalność 23 lutego 1947 r.

Wśród członków-założycieli jest Polski Komitet Normalizacyjny. ISO to organizacja pozarządowa. Każdy kraj reprezentuje w niej tylko jedna organizacja. Jej prace koordynuje Sekretariat Generalny z siedzibą w Genewie. Decyzje strategiczne podejmuje Zgromadzenie Ogólne na corocznych spotkaniach. Trzy razy w roku zbiera się rada ISO.

Obecnie członkami ISO są organizacje reprezentujące 157 państw. W jej skład wchodzi kilkaset komitetów technicznych i grup roboczych zajmujących się dyskusjami technicznymi oraz komitet główny, w którym kraje członkowskie mają po jednym głosie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Co to właściwie jest ISO