Czytasz dzięki

Co z tą energią? [PODCAST]

opublikowano: 21-07-2020, 10:00

Ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarki, zawieszenie produkcji w wielu branżach, spowodowały zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w przemyśle. W tym samym czasie wzrosło zapotrzebowanie na nią w gospodarstwach domowych i to, jak szacują eksperci, o ok. 20 procent. Jak jeszcze pandemia COVID-19 wpłynęła na rynek energii w Polsce? Jaki ma wpływ na ceny energii elektrycznej? Czy zatrzymała inwestycje w zieloną energię?

- Wszystko zaczęło się w marcu, od tego momentu kiedy w Polsce został wprowadzony lockdown, to faktycznie większość pracowników, przede wszystkim biurowych, zaczęło pracować zdalnie, czyli przeniosło się do domu. I to był ważny czynnik. A drugi czynnik był taki, że część przedsiębiorstw albo zmniejszyła, albo zatrzymała produkcję. Oczywiście zmniejszyło się zapotrzebowanie w całym sektorze gastronomicznym, hotelowym, turystycznym. I z tego tytułu zapotrzebowanie mocno się zmniejszyło - można to zauważyć zarówno w Polsce, jak i w Europie. Ale oczywiście ten drugi czynnik, czyli to przeniesienie się pracowników biurowych do pracy zdalnej, do domu, tam spowodowało to zwiększenie zapotrzebowania. My szacujemy, że konsumpcja gospodarstwa domowego zwiększyła się w tym okresie o około 20 proc. Głównie mówimy o końcówce marca, cały kwiecień, maj. To oczywiście nie jest tak bardzo dużo, bo to na pewno nie rekompensuje tego, co z tej konsumpcji zostało utracone na skutek zmniejszenia zapotrzebowania przez sektor biznesowy - mówi Mariusz Caliński, dyrektor ds. sprzedaży w Fortum.

Posłuchajcie całej rozmowy z Mariuszem Calińskim, dyrektorem ds. sprzedaży w Fortum.

Wszystkie odcinki Podcastu Antykryzysowego znajdziecie na stronie pb.pl/antykryzysowy i w aplikacjach podcastowych, w tym na SoundCloud, Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane