Czytasz dzięki

Comarch miał udany kwartał

GSU
opublikowano: 18-05-2020, 08:39

Wyniki informatycznej spółki za pierwsze trzy kwartały 2020 r. okazały się wyraźnie lepsze niż przed rokiem i przebiły oczekiwania analityków.

Comarch zakończył pierwszy kwartał z 14,2 mln zł zysku netto wobec 7 mln zł rok wcześniej. EBITDA wzrosła ponad 60 proc. do 66,8 mln zł, a przychody zwiększyły się o blisko 12 proc. do 378 mln zł.

Zysk netto okazał się 75 proc. wyższy od konsensusu PAP Biznes, który zakładał 8,1 mln zł zysku. EBITDA przebiła oczekiwania rynku o 41 proc., a przychody okazały się  7 proc. wyższe od konsensusu.

Przepływy operacyjnej Comarchu wyniosły w pierwszym kwartale 88 mln zł i były 16 proc. niższe niż przed rokiem.

Na wyniki grypy w pierwszym kwartale wpłynęło kilka zdarzeń jednorazowych. Wystąpienie niektórych sygnalizowała już w raporcie rocznym. Różnice kursowe z wyceny należności handlowych, związanych ze osłabieniem złotego wobec obcych walut, zwiększyły przychody oraz wynik operacyjny o 18,7 mln zł, natomiast ujemne różnice kursowe z wyceny zobowiązań zmniejszyły wynik operacyjny o 15,7 mln zł.

W wyniku zawarcia w kwietniu umowy z jednym z klientów Comarch rozwiązał rezerwę o wartości 5,3 mln zł. Z drugiej strony saldo odpisów na wątpliwe należności handlowe zmniejszyło wynik operacyjny grupy w I kw. o 6,2 mln zł.

Zarząd Comarchu podał, że nie zdiagnozował w chwili obecnej istotnych zakłóceń w realizacji istniejących kontraktów ani istotnych zakłóceń w łańcuchach dostaw produktów i materiałów niezbędnych dla działalności .

„Zarząd grupy Comarch widzi potencjalne zagrożenia w utrzymaniu płynności finansowej przez niektórych kontrahentów z branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii (np. linie lotnicze, firmy turystyczne oraz handlowe). Występująca w związku z pandemią zmienność kursów walutowych, w szczególności osłabienie kursu PLN względem EUR i USD będzie miała wpływ na wyniki finansowe osiągane przez grupę także w kolejnych kwartałach 2020 roku” - napisano w raporcie.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane