Czytasz dzięki

Niższa rekomendacja dla Comarchu

GSU
opublikowano: 13-05-2020, 10:00

Analityk BM mBanku Paweł Szpigiel w swoim ostatnim raporcie obniżył prognozy Comarchu z związku z wybuchem epidemii Covid-19, co wpłynęło na obniżenie ceny docelowej do 220,3 zł z 250 zł poprzednio. Rekomendacja został obniżona z „kupuj” do „Trzymaj”.

W ocenie BM mBanku Comarch jest wciąż wyceniany na dość atrakcyjnym poziomie przy EV/EBITDA na 2020 r. na poziomie 7,6x, jednak spadek wyników może ochłodzić sentyment inwestorów do spółki.

„Stąd sądzimy, że obecny moment należy wykorzystać do realizacji zysków, zwłaszcza że Comarch pomimo bardzo dobrej sytuacji kredytowej oferuje niską dywidendę (DYield = tylko 0,7 proc.). Okazją do tego powinny być relatywnie dobre wyniki za I kwartał 2020” – napisano w raporcie.

Analityk spodziewa się, że pandemia Covid-19 będzie mieć negatywny wpływ na sektor IT, który pojawi się z pewnym opóźnieniem. Przypomina, że wartość rynku IT w Polsce spadła w ostatnim kryzysie z 2009 r. o 9,7 proc. rdr.

„Jednym z głównych powodów takiego stanu było zmniejszenie przez firmy zakupów sprzętu komputerowego. Obecnie ta sytuacja może ulec odwróceniu, gdyż wiele firm jest zmuszone do inwestycji w sprzęt pod pracę zdalną. Niemniej jednak w 2020 r. także spodziewamy się cięcia w budżetach na IT w bankowości, a także wśród małych i średnich przedsiębiorstw i firm handlowych. Osłabienie PLN vs. EUR i USD także powinno mieć pewien negatywny wpływ na rynek IT w Polsce. Dobrze powinny sobie radzić w modelu IaaS oraz Saas” – czytamy w raporcie.

Wśród głównych czynników ryzyka dla spółki analityk wymienia: Wpływ COVID-19 na organizację pracy i otocznie rynkowe, wzrost kosztów pracy, ryzyka legislacyjne, inwestycje w nieruchomości i aktywa niezwiązane z działalnością operacyjną, ryzyko roszczeń w zawieranych, ryzyko związane z kontraktami dla administracji publicznej,  nieudane przejęcia, ryzyko związane z kontraktami dla administracji publicznej, czy  ograniczoną komunikację z rynkiem.

„Przekaz do inwestorów i analityków kierowany przez Comarch jest naszym zdaniem mniej klarowny niż w przypadku konkurencyjnych, notowanych spółek, jak Asseco Poland, czy Asseco South Eastern Europe. Podczas gdy konkurencyjne spółki dokładnie informują o wartościach backlogu (nawet z rozbiciem na poszczególne rynki i segmenty), Comarch podaje wartość portfela zamówień w przybliżeniu (dla przykładu: na konferencji wynikowej 1Q’19 spółka podała, że wartość portfela zamówień na 2019 rok jest „solidne kilkanaście procent wyższa” R/R)” – czytamy w raporcie.

Artykuł jest skrótem raportu wydanego w środę 13 maja.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane