Compliance w podatkach

ANNA ŁUKASZEWICZ-OBIERSKA radca prawny, partner w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
opublikowano: 17-01-2013, 00:00

PRAWNIK RADZI

Podobnie jak niegdyś bliżej nieznane w Polsce corporate governance, tak i polityka compliance zaczyna być coraz bardziej rozpoznawana i stosowana, nie tylko w dużych polskich korporacjach, ale także mniejszych firmach. Compliance polega na minimalizacji czy wręcz wyeliminowaniu zachowań nieprzystających do obowiązujących regulacji (w tym prawnych) lub standardów.

Niektóre korporacje pod tym pojęciem rozumieją także działania zgodne z zasadami samej etyki biznesu. Compliance to jednak przede wszystkim sposób na skuteczne zarządzanie ryzykiem prawnym, którego jednym z najbardziej wrażliwych obszarów jest ryzyko podatkowe. Jest ono najczęściej związane z nieprawidłowościami w rozliczeniu, narażającymi podatnika na zaległości podatkowe i związane z tym odsetki, a także sankcje karne.

Ryzyko podatkowe ma źródła zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród zewnętrznych najczęściej wymienia się: zmieniającą się wykładnię przepisów, a także częste nowelizacje ustaw i aktów wykonawczych. Wewnętrzne źródła to m.in.: niewłaściwy podział obowiązków i zadań w firmie, niewystarczająca wymiana informacji między działami spółki, brak procedur czy też zbyt późne zaangażowanie doradców podatkowych w przygotowaniu transakcji lub w trakcie kontroli podatkowych.

Wdrożenie podatkowego procesu compliance powinno składać się z kilku etapów. Przede wszystkim należy wytypować główne obszary ewentualnych zagrożeń. Przydatne będzie przeprowadzenie wewnętrznego lub zewnętrznego audytu, który obejmie badanie prowadzonych w firmie rozliczeń nie tylko podatkowych, ale też księgowych. Warto też ustalić wewnętrzny podział obowiązków między pracownikami w zakresie podatków, wprowadzić system szkoleń, zapewnić prawidłowy przepływ informacji między pionami odpowiedzialnymi za finanse a pozostałymi działami.

Warto wprowadzić regulamin zarządzania ryzkiem podatkowym, który może określać m.in. wskazanie obiegu i weryfikacji dokumentów, sposób zaciągania zobowiązań (w tym zasad akceptacji, weryfikacji i realizacji płatności), odpowiedzialność za: podejmowanie decyzji wpływających na rozliczenia podatkowe, zasady relacji z organami podatkowymi, zarządzanie wiedzą podatkową oraz monitoring przepisów. Ważne dla firmy jest także zapewnienie odpowiedniego systemu informatycznego, który może ułatwić dokonywanie rozliczeń podatkowych.

Prawidłowe zarządzanie ryzykiem podatkowym jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Usprawnia jego płynność finansową i poprawia związane z tym bezpieczeństwo. Konsekwencje wadliwego zarządzania często mogą być kluczowe nie tylko dla zachowania dotychczasowej pozycji rynkowej przedsiębiorstwa, ale w ogóle jego istnienia. Racjonalne zarządzanie ryzkiem podatkowym umożliwia także uniknięcie sporów z organami administracji.

Ponadto, obecnie wiele zachodnich korporacji z zasady nie prowadzi interesów z firmami, które nie mają polityki compliance — nie tylko w obszarze podatków. W obecnych czasach compliance staje się nieodzowną częścią wizerunku firmy, nieodzownym elementem jej tożsamości. Wprowadzanie programów compliance to sposób na poczucie bezpieczeństwa i budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANNA ŁUKASZEWICZ-OBIERSKA radca prawny, partner w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu