Coraz gorsza nastroje brytyjskich konsumentów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-09-2021, 16:17

Pogarszające się perspektywy gospodarcze, wysokie koszy energii i żywności oraz podwyżki podatków pogrążają coraz głębiej nastroje konsumentów na Wyspach Brytyjskich co przekłada się m.in. na słabe wyniki sprzedaży detalicznej, informuje Reuters.

fot. Darren Staples/Bloomberg

W oszacowaniu na wrzesień 2021 r. indeks zaufania konsumentów opracowywany przez instytut GfK spadła do minus 13 pkt z minus 8 pkt miesiąc wcześniej. To najniższy poziom wskaźnika od kwietnia br., zaś spadek był największym od października 2020 r. .

Konsumentów szczególnie niepokoi wysoka inflacja, przejawiająca się przede wszystkim w mocno rosnących kosztach energii i żywności. Drożeje też wiele innych produktów konsumenckich, w tym samochody czy urządzenia i części elektroniczne co jest następstwem problemów z łańcuchami dostaw.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii wzrosły w sierpniu o 3,2% w ujęciu rocznym, notując najwyższą dynamikę od ponad dziewięciu lat.

Choć podczas czwartkowego (23.09) posiedzenia Banku Anglii, decydenci pozostawili stopy na dotychczasowym poziomie, kwestią czasu wydaje się tylko rozpoczęcie procesu zacieśniania polityki monetarnej, co podniesie koszty pieniądza i kredytów, dodatkowo pogarszając sentyment konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane