Coraz gorzej z biznesem na wsi

opublikowano: 18-04-2012, 00:00

Bez uproszczenia zasad i ich dostosowania do małych firm przedsiębiorczość poza miastem nie ma szans na rozwój.

Jakie są przeszkody w powstawaniu i prowadzeniu biznesu na wsi? Co można zrobić, aby poprawić tam warunki dla przedsiębiorczości? O tym dyskutował wczoraj komitet rolnictwa i obrotu rolnego Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Okazją do rozmów była też prezentacja raportu „Bariery instytucjonalne rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”. Badania przeprowadzone przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej razem z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa (IRWiR) pokazują, że z biznesem na wsi jest bardzo źle.

— Bardzo niepokojące jest to, że obszary wiejskie wciąż się wyludniają. Mieszkający tam młodzi, przedsiębiorczy ludzie, widząc przeszkody dla biznesu, wyjeżdżają do miast. Dużą barierą jest brak zaufania do samorządów i instytucji, które wspierają biznes — mówi dr Mirosław Drygas, wicedyrektor IRWiR i współautor raportu.

Osoby z terenów wiejskich planujące założenie biznesu najczęściej narzekają na skomplikowane przepisy prawne i ich niedostosowanie do początkujących, małych firm. Kolejne wskazywane przez nie przeszkody to wynikający z oddalenia od miast utrudniony dostęp do kapitału i szkoleń oraz wykwalifikowanej siły roboczej. Co w takiej sytuacji można zrobić, aby pomóc w rozwoju przedsiębiorczości poza miastem?

— Konieczne jest uproszczenie prawa i procedur, aby dopasować je do najmniejszych firm. Po drugie trzeba stworzyć nowy, kompleksowy system wsparcia tylko dla przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Tu przedsiębiorcy mają ogromną trudność z przygotowaniem wniosków, zatem absolutnie niezbędne są szkolenia z każdego nowego działania — mówi dr Iwona Nurzyńska z IRWiR, współautorka projektu.

Co ciekawe, mieszkańcy wsi rzadko korzystają z dedykowanego im wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Dlaczego? Bo inne programy unijne dają im większe korzyści finansowe, a ich kryteria są mniej restrykcyjne. A tylko 8 proc. pieniędzy z całego budżetu PROW jest przeznaczonych na tworzenie nowych miejsc pracy. Twórcy raportu postulują zmiany, które mają dostosować i ukierunkować wsparcie.

62,5 Taka jest liczba podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców na obszarach wiejskich...

121,5 ...a tyle wynosi ten wskaźnik na obszarach miejskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu