CREDIT SUISSE WCHŁONĄŁ DLJ

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 31-08-2000, 00:00

CREDIT SUISSE WCHŁONĄŁ DLJ

Francuska AXA odchodzi od bankowości inwestycyjnej

Powstała jedna z największych instytucji finansowych świata. Jej potencjał, według wartości prowizji, wyprzedzi dotychczasowego lidera światowego rynku — Goldmana Sachsa.

Szwajcarska grupa finansowa Credit Suisse przejmuje amerykański bank inwestycyjny Donaldson, Lufkin & Jenrette, płacąc 90 USD (392 zł) za akcję, czyli łącznie około 11,5 mld USD (54,5 mld zł).

DLJ zostanie włączony w strukturę Credit Suisse First Boston.

Dotychczas najpoważniejszym udziałowcem amerykańskiego banku była francuska AXA, dysponująca 71-proc. pakietem akcji.

Na giełdach wzrosły nie tylko notowania francuskiego ubezpieczyciela, ale i konkurentów DLJ na amerykańskim rynku, m.in. Lehman Brothers i Bear Stearns.

Siła ambicji

Fuzja jest swoistą odpowiedzią na posunięcie największego krajowego rywala — banku UBS z Zurychu, który miesiąc temu przejął za 16 mld USD ( 69,8 mld zł) inną firmę z USA — Paine Webber Group. Złośliwi twierdzą, że była to najważniejsza przyczyna zainteresowania CS jego amerykańskim konkurentem.

— Strategia CS od zawsze zakładała rozwój na rynku europejskim, więc przejęcie DLJ stanowi spore zaskoczenie — uważa jeden ze szwajcarskich analityków.

Fuzja oznacza także znaczną redukcję kosztów. Pracę straci kilka tysięcy analityków i doradców.

Francuska ucieczka

Wiele wskazuje na to, że konsolidacyjny serial na rynku bankowości inwestycyjnej będzie trwał nadal. Kupca szuka m.in. spółka doradcza Bear Stearns. Analitycy zastanawiają się również, dlaczego francuski ubezpieczyciel AXA odchodzi od bankowości inwestycyjnej.

— Sądzę, że AXA zainwestuje w działalność przynoszącą bardziej bezpieczne przychody, np. w zarządzanie aktywami — uważa Philip Orlando z Value Line.

Inni obserwatorzy rynku twierdzą, że cena — chociaż przebija o 10 proc. ostatnie notowania DLJ — jest zbyt niska. W ich ocenie CS powinien zapłacić co najmniej 100 USD (436 zł) za akcję.

Polskie drogi

W ciągu minionego roku CSFB świadczył usługi doradcze przy 180 transakcjach wartych 393 mld USD (1713 mld zł). W Polsce Szwajcarzy obecni są od sześciu lat. Klientami spółki były m.in. EFL, Prokom i Agora. Inwestorzy na GPW z uwagą śledzą udzielane przez CSFB rekomendacje dla spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Szwajcarska grupa obecna jest także na ryn- ku funduszy inwestycyjnych (w PKO/Credit Suisse).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / CREDIT SUISSE WCHŁONĄŁ DLJ