CSR to długofalowa inwestycja

Anna GołasaAnna Gołasa
opublikowano: 2014-10-14 00:00

Rozpoczęcie przez firmę przygody z CSR-rem może się wiązać ze sporym wydatkiem. Najczęściej zwraca się on jednak z nadwyżką

Oceniając koszty i zyski z CSR-u należy wziąć pod uwagę cztery czynniki: ekonomiczny, podatkowy, społeczny i środowiskowy — przekonują eksperci. — Aby jednak uzyskać korzyści, należy najpierw zainwestować czas, pieniądze albo zasoby — zaznacza Katarzyna Rózicka, dyrektor departamentu dialogu w organizacji Pracodawcy RP.

PRZESTRZEŃ PRZYJAZNA OKU:
PRZESTRZEŃ PRZYJAZNA OKU:
Zaangażowaliśmy się m.in. w renowację mozaik prof. Józefa Hałasa we Wrocławiu. Dzieła w całości zasłonięte były graffiti oraz zaniedbaną zielenią. Inicjatywa miała przywrócić dawną świetność przestrzeni miejskiej: podnieść jej walory estetyczne i artystyczne — mówi Jakub Zagórski, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Skanska Residential Development Poland.
ARC

Pasmo benefitów

Trzeba też na bieżąco mierzyć efektywność podejmowanych działań.

— Nie jest to łatwe, ponieważ często są to inwestycje przynoszące rezultaty w długim okresie, zarówno z perspektywy ekonomicznej, jak i wizerunkowej. Jeżeli np. firma prowadzi projekty zwiększające satysfakcję pracowników, wymagają one nakładów finansowych, a efekty nie będą widoczne od razu. Podobnie jest w przypadku działań związanych bezpieczeństwem, ładem organizacyjnym, ochroną środowiska czy współpracą z dostawcami — tłumaczy Beata Konecka, menedżer ds. marketingu w DB Schenker Logistics.

Firma angażuje się w liczne projekty CSR-owe. Jeden z nich to promocja wśród kierowców ekonomicznej i bezpiecznej jazdy. W jego ramach kurierzy uczestniczą w specjalnych kursach, prowadzonych przez zawodowych instruktorów jazdy.

— Ich organizacja wymaga sporych nakładów finansowych, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że dotychczas przeszkoliliśmy już ponad 3,3 tys. kierowców. Jednak zdobyte umiejętności pozwalają na prowadzenie pojazdów bardziej płynnie i bezpiecznie, a kierowcy oszczędzają paliwo. Można to zmierzyć. Dzięki wykorzystaniu wiedzy wyniesionej ze szkoleń, nasi kierowcy od 2009 r. zużyli o 1,2 mln l paliwa mniej, co oznacza redukcję emisji CO 2o 3,2 tys. ton — mówi Beata Konecka.

Ważnym benefitem dla firm zaangażowanych w CSR jest też pozytywny wizerunek i utrwalenie marki w świadomości konsumentów. Taką siłę mają m.in. akcje na rzecz społeczeństwa: zwłaszcza edukacyjne i charytatywne.

Katalog pomysłów

Konieczność zainwestowania na starcie nie zniechęca jednak przedsiębiorców — zwłaszcza tych dużych — do społecznej odpowiedzialności, o czym świadczy choćby różnorodność podejmowanych przez nich inicjatyw. Deweloper Skanska prowadzi np. projekt na rzecz najmłodszych „Bezpieczni w pobliżu budowy”, w którym od 2008 r. wzięło udział około 80 tys. dzieci.

— W szkołach podstawowych w pobliżu budów uczymy dzieci jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. W realizowanej obecnie siódmej edycji kampanii spotkania mają formę teatrzyku połączonego z piosenkami i konkursami — mówi Jakub Zagórski, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Skanska Residential Development Poland.

Działania CSR-owie są istotne także dla innej firmy z branży nieruchomości. JLL wspiera m.in. proekologiczne postawy pracowników w ramach programu We Are Going Green. Poza tym organizuje kampanie edukacyjne, zachęca do udziału w zielonych akcjach, podejmuje decyzje operacyjne zmierzające do redukcji zużycia energii, plastiku i papieru w swoich biurach.

— Bierzemy też udział w przedsięwzięciach charytatywnych łączących szlachetny cel z dobrą zabawą i sportową rywalizacją, czego przykładem jest Charytatywny Turniej Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości Komercyjnych. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 1 tys. osób, zebrano 187 tys. zł, które przekazano fundacji Happy Kids na budowę Domu Rodzinnego w Dąbrówce pod Zgierzem — mówi Joanna Gajewska- -Sokołowska, dyrektor opera- cyjna JLL na Europę Środkowo-Wschodnią.

Rozważne podejście

Zdarza się jednak, że koszty realizacji niewłaściwie dobranej praktyki z dziedziny CSR nie przekładają się na jakość jej efektów. — Można temu zaradzić, korzystając z modelu doboru celów i miar realizacji opartego o wytyczne normy ISO 26000. Zmniejsza on ryzyko błędnych decyzji dzięki synergii potencjału strategii biznesowej i zasobów firmy z konsultacją społeczną planowanych działań i listy kluczowych odpowiedzialności. Poznanie realnych oczekiwań otoczenia społecznego i biznesowego w połączeniu ze szczerą analizą zasobów i strategii firmy to jedyna recepta na maksymalizację korzyści wdrażania CSR — przekonuje Ewa Zamościńska, menedżer projektów i konsultant CSR w firmie edukacyjno-doradczej CSRinfo.