Cukier najdroższy od 2 lat

opublikowano: 03-06-2016, 14:06

Duże opady deszczu w Brazylii zakłóciły załadunek w portach i spowodowały spadek tempa zbiorów w okresie dużego popytu na cukier. W efekcie jego cena jest nawyższa od prawie 2 lat.

W porcie w brazylijskim Santos zanotowano największe opady w maju od co najmniej 2013 roku. Statki oczekują na załadunek 1,9 mln ton cukru, wynika z danych armatorów. Tymczasem służby meteorologiczne zapowiadają wyższe od średniej opady w ciągu następnych pięciu dni w głównym regionie produkcji cukru w Brazylii.

- Produkcja cukru spadnie w drugiej połowie maja. A teraz wygląda na to, że deszczowa pogoda się utrzyma przez dostatecznie długi okres, aby opóźnienia wysyłki przedłużyły się do połowy czerwca – powiedział Tobin Gorey, strateg Commonwealth Bank of Australia.

Cena cukru nierafinowanego z kontraktów lipcowych wzrosła o 1,9 proc. do 18,42 centów za funt na nowojorskim ICE Futures. To najwyższy kurs od czerwca 2014 roku. W Londynie cukier drożał nawet o 1,3 proc. do 501,30 USD za tonę, najwięcej od października 2013 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane