CVC wierzy w polskie okna

Jeden z największych światowych funduszy jest blisko kupna grupy Corialis, dostawcy systemów stolarki aluminiowej.

CVC Capital Partners, jeden z największych funduszy private equity na świecie, rozpoczął wyłączne negocjacje z funduszem Advent w sprawie kupna grupy Corialis, jednego z największych europejskich dostawców systemów stolarki aluminiowej — podały oba fundusze w piątek. Jednym z głównych powodów zainteresowania CVC tym aktywem jest lubelski Aliplast, właściciel zakładu produkcyjnego — lidera rynkowego z obszaru stolarki aluminiowej.

— Rośnie popyt na systemy aluminiowe. Dobry partner pomoże Aliplast nie tylko wykorzystać koniunkturę w Polsce i umocnić pozycję spółki do rozwoju w regionie Europy Środkowej — mówi Robert Klos, dyrektor zarządzający Centrum Analiz Branżowych. Aliplast działa w atrakcyjnym na polskim rynku segmencie elementów do produkcji okien.

Przypomnijmy, że okna i drzwi są naszym hitem eksportowym. Fakro, Oknoplast czy Drutex są znane w całej Unii Europejskiej. Właściciele zakładów producenci okien, którzy już znaleźli się na listach najbogatszych Polaków, nie spoczywają na laurach, ale powiększają zagraniczne rynki zbytu. Z danych Centrum Analiz Branżowych wynika, że eksport okien z Polski rośnie w tempie 10 proc. rocznie.

W 2015 r. wyeksportowaliśmy 6 mln okien, 10 proc. więcej niż rok wcześniej, a wartość sprzedaży z Polski za granicę wzrosła o ponad 12 proc. do 5 mld zł. W tym roku powinno być podobnie. Producent aluminiowych elementów może skorzystać z rosnącej popularności polskich okien za granicą jako dostawca półproduktów.

Niedawno pisaliśmy o MFO, dostawcy profili stalowych dla wielu branż, w tym budownictwai motoryzacji. MFO inwestuje 36 mln zł w rozbudowę parku maszynowego i prace badawczo-rozwojowe, by wzmocnić potencjał eksportowy spółki, która i tak już dziś przeznacza na eksport 42 proc. produkcji.

Polski rynek również ma spory potencjał wzrostu dla producenta stolarki aluminiowej. Budownictwo komercyjne (czyli inne niż mieszkaniowe) korzysta z aluminium przy konstrukcji okien w stopniu mniejszym niż w Europie Zachodniej. U nas systemy aluminiowe to kilkanaście proc udziałów rynkowych, u naszych zachodnich sąsiadów — 40-70 proc. Aluminium jest coraz bardziej poszukiwanym materiałem ze względu na walory estetyczne, a cena zrównuje się z cenami PCV i drewna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu