Czas sprzymierzeńcem inwestora

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 21-02-2013, 00:00

Inwestycje

W inwestycji czas odgrywa ważną rolę. Daje szansę na wykorzystanie zmian koniunktury i osiągnięcie celu bez podejmowania nadmiernego ryzyka. Znaczenie ma też systematyczność i konsekwencja. Niewielkie kwoty odkładane regularnie mogą w długim okresie wypracować pokaźne zyski. Warto także skorzystać z dostępnych w internecie narzędzi do badania profilu inwestycyjnego. To często cenna lekcja, bo z jednej strony może się okazać, że inwestujemy zbyt ryzykownie względem profilu, a z drugiej, że mając dużo czasu do osiągnięcia celu, działamy zbyt zachowawczo.

Zachowaj dystans

Jeżeli nie wiemy, w jakim celu oszczędzamy, to na inwestycję patrzymy tak, jak byśmy mieli ją w każdej chwili wypłacić. Nawet minimalna strata zaczyna powodować nerwowość. Tymczasem w długoterminowym inwestowaniu okresowy spadek wartości inwestycji jest naturalny. Analiza dowolnego produktu inwestycyjnego, który posiada element ryzyka, pokazuje, że takie wahania występują. Jeśli nie wiemy, kiedy będziemy chcieli wypłacić pieniądze, reagujemy zbyt nerwowo.

Zwolnij blisko celu

Analizując 10-letnie inwestycje w WIG w latach 1995-2012, można zauważyć, że najniższa stopa zwrotu wynosiła 51 proc., najwyższa 372 proc., a średnia 200 proc. Patrząc więc na historyczne dane przy inwestycji 15-letniej, jest szansa na wypracowanie zysków w pierwszych latach inwestycji, tak by pod koniec stopniowo przechodzić do bezpieczniejszej strategii, aby chronić wypracowany kapitał. Jeśli nie zaplanujemy okresu inwestycji, trudno mieć pewność, czy taka strategia zadziała.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Radosław Butryn z Money Makers radzi:

Małe kroki do dużego celu

Rodzic chciałby zapewnić dziecku wsparcie na studia (20 tys. zł), na kupno samochodu (25 tys. zł) i mieszkania (50 tys. zł). Pociecha ma 4 lata, a wsparcia będzie otrzymywać w wieku 19, 23 i 33 lat. Rodzic zaczyna oszczędzać teraz — średniorocznie 5 proc. Do osiągnięcia celów musi odkładać miesięcznie najpierw 204 zł, następnie 129 zł i 64 zł. Gdyby poczekał z rozpoczęciem inwestowania 8 lat, to musiałby odkładać odpowiednio 452 zł, 254 zł i 112 zł.

Czas leczy rany

Gdy pomylimy trasę i jedziemy dwie godziny nie w tym kierunku, to trudno oczekiwać, że gdy zawrócimy, nie tylko wrócimy szybko do punktu wyjścia, ale jeszcze dogonimy tych, którym się udało pojechać dobrze. Wielu inwestorów miało szansę się przekonać, że odrobienie strat w inwestycji wymaga czasu i cierpliwości. Jednak jeśli podejrzewamy, że straty nie zostaną odrobione i na rynku są oferty, które mogą dać większy zysk, to warto pomyśleć o zmianie.

W różnym czasie różne produkty

Świadome planowanie inwestycji w czasie ułatwia również wybór produktów inwestycyjnych. Jeśli wiemy, że będziemy np. inwestować kilka lat w fundusze inwestycyjne, to możemy się zdecydować na wybór funduszu parasolowego, aby zapłacić podatek dopiero na końcu inwestycji. Inwestując samodzielnie na giełdzie czy poprzez asset management, można optymalizować inwestycję, by stratę z transakcji giełdowych odliczać w latach zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane