Czesi przyglądają się polskim kurom

opublikowano: 12-01-2020, 22:00

Nasi południowi sąsiedzi wprowadzają nadzwyczajne kontrole weterynaryjne drobiu z Polski. Inne kraje już zakazały importu.

Czeska Państwowa Inspekcja Weterynaryjna (SVS) rozpoczyna właśnie nadzwyczajne kontrole transportów żywego drobiu sprowadzanego z Polski.

— Będą prowadzone na terytorium całego kraju i potrwają do końca stycznia — zapowiada cytowany przez agencję prasową ČTK Zbyněk Semerád, dyrektor SVS.

Nie wyklucza jednak, że czas kontroli może być wydłużony. Działania inspekcji mają zapobiec zawleczeniu do Czech ptasiej grypy, którą stwierdzono w pierwszych dniach tego roku w kilku gospodarstwach w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. Ostatni raz choroba pojawiła się w Czechach w 2017 r. Zlikwidowano wtedy prawie 100 tys. kur w blisko 40 ogniskach. Miroslav Toman, czeski minister rolnictwa, twierdzi nawet, że niezbędne jest przeprowadzanie rygorystycznych kontroli we wszystkich tamtejszych hodowlach. Czechy to jeden z największych importerów polskiego drobiu.

W związku z kolejnymi przypadkami pojawienia się w Polsce wirusa H5N8 kilka dni temu tymczasowy zakaz importu mięsa drobiowego oraz jaj wprowadziły władze Hongkongu, będącego jednym z największych pozaeuropejskich importerów polskich kur. Podobne decyzje podjęły także inne azjatyckie kraje, m.in. Azerbejdżan, Filipiny, Japonia, Singapur, Tajwan i Wietnam, a także RPA. Ograniczyć import polskiego drobiu postanowiło również ministerstwo rolnictwa Białorusi. Od 2014 r. nasz kraj jest liderem pod względem produkcji mięsa drobiowego w Unii Europejskiej. Wytwarzamy go ponad 2,5 mln ton rocznie, co stanowi prawie 17 proc. całej wspólnotowej produkcji. Ponad połowę z tego wysyłamy na eksport. W 2018 r. za granicę wyjechało prawie 1,6 mln ton drobiu, czyli 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Prawie trzy czwarte z tego trafiło na rynki UE, najwięcej do Niemiec — 215 tys. ton, Wielkiej Brytanii — prawie 110 tys. ton, Holandii — blisko 100 tys. ton, Francji — 90 tys. ton oraz właśnie do Czech — około 80 tys. ton.

Według analityków Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa w 2019 r. produkcjadrobiu miała się zwiększyć o 5-6 proc., a według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej — nawet o 8 proc. Jak podaje GUS w ciągu trzech pierwszych kwartałów zeszłego roku sięgnęła 2,04 mln ton i była o ponad 2 proc. większa niż rok wcześniej. Znacznie bardziej, bo aż o 11 proc. wzrósł eksport — wyniósł prawie 1,15 mln ton (dane za okres styczeń-sierpień 2019 r.). Do państw UE trafiło 0,86 mln ton (wzrost o 6 proc.), a do pozostałych prawie 0,29 mln ton (wzrost o 27 proc.). Czeski minister rolnictwa przypomina, że Polska wciąż walczy z afrykańskim pomoremświń (ASF). W listopadzie 2019 r. ogniska tej choroby pojawiły się mniej niż 70 km od granicy z Czechami.

— Ponieważ krajom, z którymi graniczymy, nie udało się zwalczyć ASF, jest bardzo prawdopodobne, że choroba pojawi się także u nas. Być może jest to tylko kwestia czasu — uważa Miroslav Toman.

Nasi południowi sąsiedzi walczyli z tą chorobą w latach 2017-19 i w zeszłym roku poinformowali, że Czechy — jako pierwszy kraj na świecie — pozbyły się problemu i są wolne od ASF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane