Czytasz dzięki

Częstochowę można kupić za 250 mln zł

14 kwietnia syndyk ogłosi przetarg na sprzedaż majątku huty. Uczestnicy muszą wpłacić 10-procentowe wadium

Majątek Huty Częstochowa, której upadłość sąd ogłosił w ubiegłym roku, dzierżawi firma Sunningwell. Umowa wygasa we wrześniu, syndyk przygotował się więc do sprzedaży. Przetarg zostanie ogłoszony 14 kwietnia.

Głównymi wierzycielami Huty Częstochowa są banki, w dużej
mierze Pekao. Dzięki sprzedaży majątku mogą odzyskać przynajmniej część
należności.
Zobacz więcej

NALEŻNOŚCI DLA WIERZYCIELI:

Głównymi wierzycielami Huty Częstochowa są banki, w dużej mierze Pekao. Dzięki sprzedaży majątku mogą odzyskać przynajmniej część należności. Materiały prasowe

Lepiej osobiście

Cena wywoławcza została określona na 250 mln zł netto. Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłata 10-procentowego wadium, czyli 25 mln zł. Termin składania ofert upływa 29 maja. Do godziny 14 można je składać w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Syndyk radzi, by dostarczyć je osobiście, ponieważ o ważności ofert decyduje data i godzina wpływu, a nie wysłania.

— Nie wiemy, jakie będą skutki pandemii COVID-19. Może się okazać, że 29 maja sądy zostaną zamknięte, dlatego przewidzieliśmy także inne rozwiązanie. Jeśli ktoś nie będzie w stanie złożyćoferty w sądzie, może przywieźć ją do mojego biura w Katowicach. W takim przypadku termin zostanie przedłużony do godziny 17 — wyjaśnia Mateusz Bienioszek, syndyk Huty Częstochowa.

Posiedzenie przetargowe jest planowane na 3 czerwca w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. W przypadku całkowitego zamknięcia budynku może się odbyć w innym miejscu, które wyznaczy sędzia komisarz. Może on także wyznaczyć inny termin. Jeśli zostanie złożona więcej niż jedna oferta spełniająca warunki przetargu, syndyk zarządzi przeprowadzenie aukcji wśród wszystkich oferentów.

Mateusz Bienioszek nie spodziewa się, by potencjalni zagraniczni nabywcy mieli problem z dostarczeniem ofert do Częstochowy czy Katowic. Zgłaszający chęć nabycia majątku przedsiębiorstwa mają w Polsce przedstawicielstwa lub pełnomocników, którzy mogą przygotować i dostarczyć dokumenty do sądu lub siedziby syndyka. Inwestorzy, którzy deklarowali zainteresowanie nabyciem majątku huty w ubiegłym roku, podtrzymują je obecnie. Pojawili się także nowi.

Prawo pierwokupu

W ubiegłym roku, przed ogłoszeniem upadłości, aktywa częstochowskiej huty próbowano sprzedać w tzw. procedurze pre-pack. W gronie zainteresowanych była brytyjska grupa Liberty House oraz polskie firmy Cognor i Sunningwell. Sąd nie zgodził się jednak na pre-pack, a majątek huty został wydzierżawiony Sunningwellowi. Obecnie w gronie zainteresowanych nieoficjalnie wymienia się także należący do Rinata Achmetowa ukraiński Metinvest.

Sunningwell będzie mógł skorzystać z prawa pierwokupu. Musi wówczas spełnić warunki i zapłacić cenę zaproponowaną przez podmiot, którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza. Marek Frydrych, prezes Sunningwella, kilka tygodni temu mówił w „PB”, że obawia się, że ktoś z potencjalnych nabywców zaproponuje tak wysoką cenę, której nie będzie w stanie przebić, a godząc się na dzierżawę majątku huty, musiał sporo zainwestować w jej uruchomienie. Obecnie może jedynie czekać na to, kto i ile zaproponuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane