Czytasz dzięki

Cztery kąty w bloku z... basenem

opublikowano: 02-07-2020, 22:00

Polacy coraz częściej chcą mieszkać na osiedlu, na którym można też popływać lub pograć w tenisa. Za ten luksus trzeba zapłacić — i to nie raz

Jeszcze kilka lat temu o zakupie mieszkania decydowały trzy czynniki: lokalizacja, cena i metraż. Dziś deweloperzy wspinają się na wyżyny, by zaofereować klientom coś więcej. Polem manewru są przede wszystkim osiedlowe części wspólne.

Strefy rekreacyjne z najwyższej półki nie tylko znacząco podnoszą stawki za metr, ale też czynsz. Basen trzeba systematycznie konserwować, a kort tenisowy oświetlić.
Zobacz więcej

CENA PRZYJEMNOŚCI:

Strefy rekreacyjne z najwyższej półki nie tylko znacząco podnoszą stawki za metr, ale też czynsz. Basen trzeba systematycznie konserwować, a kort tenisowy oświetlić. AdobeStock

— Podczas dyskusji z inwestorami pojawiają się najróżniejsze pomysły. Oprócz obligatoryjnych placów zabaw projektowaliśmy wspólne tarasy dachowe, siłownie, małe SPA, kluby sąsiedzkie. Ogromną popularnością cieszą się w pełni wyposażone małe warsztaty w garażach podziemnych. Nadchodzącym trendem w projektowaniu mogą być wspólne ogródki warzywne czy nawet małe szklarnie — mówi Michał Baryżewski, współzałożyciel biura Arch-Deco.

Wyższy poziom

Deweloperzy potwierdzają, że kładą coraz większy nacisk na rozwój części wspólnych, bo tego oczekują klienci.

— W 27-piętrowym budynku Hanza Tower w Szczecinie, który oddamy do użytku w IV kwartale 2020 r., do dyspozycji mieszkańców będzie klub dla dzieci i dorosłych, a na 1 tys. m kw. powstanie strefa spa z basenem. Ponadto mieszkańcy będą mogli podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego na wysokości 100 m — mówi Małgorzata Ostrowska, członek zarządu J.W. Construction.

Na warszawskim osiedlu Bliska Wola, którego budowa zakończy się w 2021 r., deweloper zaplanował natomiast m.in. park fontann, place zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe oraz boisko do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej i nożnej, badmintona i tenisa stołowego. Strefy rekreacji mocno rowija na swoich osiedlach także spółka Atal.

— Coraz więcej naszych inwestycji wzbogacamy m.in. o ogólnodostępne tarasy na dachach budynków, siłownie czy kluby fitness. Przykładem jest Sokolska 30 Towers w Katowicach, gdzie nabywcy będą mieli dostęp do klubu malucha, siłowni i sauny. W Modern Tower w Gdyni powstaje klub fitness z siłownią i tarasy widokowe na ostatnim piętrze, a w Atal Baltica Towers w Gdańsku dostępny jest kort tenisowy, tarasy widokowe, siłownia i strefa relaksu z saunami — mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

Deweloperzy zapewniają, że planując infrastrukturę rekreacyjną, biorą pod uwagę potrzeby osób w różnym wieku.

— Tworzymy np. siłownie plenerowe. Staramy się dostosowywać do oczekiwań konkretnych grup mieszkańców, ale też do okolicy. Na warszawskim osiedlu City Link stworzyliśmy specjalny skwer do wyprowadzania psów. W inwestycji Ursus Centralny powstaje natomiast wewnętrzny bulwar z placami zabaw, strefami relaksu, siłownią i szeroką ofertą handlowo-usługową — mówi Andrzej Gutowski, wiceprezes firmy Ronson Development.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nic za darmo

Zdaniem ekspertów rozwinięte części wspólne będą miały coraz większe znaczenie dla kupujących mieszkania.

— Kilka tygodni zamknięcia w domu sprawiło, że ludzie bardziej będą doceniać to, jak i gdzie mieszkają. Ławki i zielony skwerek pod blokiem mogą być języczkiem u wagi, który zadecyduje o zakupie tego, a nie innego mieszkania — twierdzi Marcin Krasoń, ekspert obido.pl.

Choć deweloperzy nie chcą mówić, czy i o ile takie dodatkowe udogodnienia podnoszą ceny za metr, analitycy tłumaczą,że wszystko zależy od rodzaju infrastruktury oraz wielkości osiedla.

— Koszt budowy zewnętrznej siłowni to 60-80 tys. zł. Jeśli powstanie ona w ramach małej inwestycji na 30-40 mieszkań, to na jedno wyjdzie około 2 tys. zł, czyli średnio około 40 zł na 1 m kw. [przy założeniu, że lokal ma 50 m kw. — red.]. Ale gdy tę samą siłownię postawi deweloper budujący duże osiedle na 300-400 mieszkań, to na jedno mieszkanie przypadnie 200 zł, a na metr kwadratowy — 4 zł. Podobnie jest np. z placem zabaw, którego budowa to koszt kilkudziesięciu do kilkuset tys. zł. Niewielki basen to co najmniej 150-200 tys. zł. Postawienie pięciu zwykłych ławek z oparciem to 5-10 tys. zł, a 50 metrów żywopłotu — około 5 tys. zł. To wszystko się sumuje i podnosi koszt mieszkania — tłumaczy Marcin Krasoń.

Podobne obserwacje ma Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

— Kosztu urządzonego warsztatu, wiaty rowerowej z podstawowymi narzędziami czy skromnej sali kinowej możemy nawet nie zauważyć w cenie za 1 m kw. mieszkania. Inaczej jest z droższymi rozwiązaniami, typu basen ze strefą spa i siłownią, które mogą podnosić koszt nawet o kilkaset złotych w przeliczeniu na metr. Od zaproponowanych przez dewelopera atrakcji zależy też wysokość comiesięcznych opłat administracyjnych. Strefa grillowa czy wyposażone i porządnie urządzone miejsce dla wielbicieli rowerów będą się wiązały z bardzo niską ceną. Urządzony warsztat samochodowy nie powinien kosztować więcej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie w przeliczeniu na lokal, ale już palarnia cygar czy sala kinowa może być droższa, nie mówiąc o basenie ze spa — tłumaczy Bartosz Turek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane