Czy Evergrande jest drugim Lehman Brothers?

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 17-09-2021, 15:56

Od kilku dni na rynkach pojawił się temat dotyczący potencjalnego bankructwa jednego z największych deweloperów w Chinach. Wielkość firmy, a raczej jej dług prowadzi do tego, że sytuacja jest przyrównywana do upadku Lehman Brothers. Czy problemy w Chinach mogą zapoczątkować kolejną falę kryzysu finansowego na świecie?

Rynki giełdowe wydają się być dzisiaj spokojne. Oczywiście nie widać większych problemów w Europie czy na Wall Street, gdzie indeksy znajdują się zaledwie kilka procent od historycznych szczytów. Okazuje się jednak, że na drugim końcu świata sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie.

Indeksy giełdowe w Chinach czy chińskie akcje notowane w Hong Kongu zachowują się najgorzej od tąpnięcia z marca zeszłego roku. Do minimów z zeszłego roku dla indeksu Hang Seng CE brakuje zaledwie 7%, a do minimów z 2015 roku ok. 15%. Powodem jest nie tylko niepewność dotycząca sytuacji gospodarczej w Chinach, ale w ostatnim czasie możliwość upadku drugiego największego dewelopera w Chinach.

Spółka posiada monstrualny dług w wysokości 300 mld dolarów. W ciągu dwóch tygodni wielokrotnie informowała, że ma problemy z obsługą zadłużenia, ale jednocześnie rozmiar firmy sugerował, że otrzyma ona pomoc od państwa. Donosy ze strony Global Times wskazują jednak, że pomoc finansowa może wcale nie nadejść. Upadek firmy może spowodować, że problemy zaczną się w całym sektorze bankowym w Chinach, co może doprowadzić do załamania akcji kredytowej i lawiny kolejnych bankructw. Oczywiście jest to najgorszy możliwy scenariusz, ale jednocześnie przypomina on pod pewnymi względami upadek banku Lehman Brothers.

Teoretycznie najważniejsze będą działania władz spółki i władz państwa w trakcie weekendu. Z drugiej strony, ogłoszenie bankructwa w weekend mogłoby doprowadzić do zapoczątkowania przynajmniej małego kryzysu na globalnym rynku finansowym. Tymczasem rynek szykuje się na przyszłotygodniowe wydarzenie w postaci posiedzenia Fed, na którym teoretycznie może nastąpić komunikacja dotycząca ograniczenia programu QE.

Na samym końcu warto wspomnieć, że mamy dzisiaj tzw. Dzień Trzech Wiedźm. Jest to trzeci piątek miesiąca, ostatniego miesiąca kwartału, kiedy to wygasają kontrakty terminowe na akcje, indeksy czy opcje. Wobec tego często w ostatniej godzinie handlu ma miejsce bardzo duża zmienność i rozpoczynanie nowych trendów.

Pomimo pozytywnego poranka w Europie, obecnie obserwujemy w większości przypadkach spadki. DAX traci aż 0,6% na ok. 2 godziny przed zamknięciem. Wall Street traci sporo: S&P 500 zniżkuje o 0,2%, natomiast Nasdaq traci prawie 0,5%. WIG20 zniżkuje dzisiaj o 0,2%.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane