Czynniki fundamentalne przestały oddziaływać

Witold Zajączkowski, DM BOŚ
opublikowano: 18-03-2014, 19:32

Dzisiejsza sesja znów była podyktowana wydarzeniami politycznymi. Po wczorajszym silnym wzroście, będącym odreagowaniem spadków z ubiegłego tygodnia, oczekiwaliśmy dziś dalszego rozwoju wydarzeń – ujawnienia planów Moskwy w sprawie Krymu.

WIG20 otworzył się nieco poniżej wczorajszego zamknięcia, po czy zsunął się na poziom około 20 pkt. pod kreskę. Do południa nie działo nic. Rynki oczekiwały na wystąpienie prezydenta Putnia, chcąc się z niego dowiedzieć nie tyle czy Krym zostanie przyłączony lub ogłoszony jako niezależne państwo, a raczej tego, jakie dalsze kroki mogą być podjęte przez Rosję wobec reszty Ukrainy. Prezydent Putin ogłosił przyłączenie Krymu i oświadczył m. in. że nie chce dzielić Ukrainy. Inwestorzy odczytali to wystąpienie jako uprawdopodobnienie zakończenia prowokacji Rosji wobec Ukrainy i indeksy ruszyły w górę. Z drugiej strony prez. Putin nadal nie uznaje rządu Ukrainy.
WIG20 w kolejnych falach wyszedł nad kreskę i przekroczył o 16-tej 2400 pkt. Wzrost ten był jednak słabszy niż w Europie zachodniej. Po 16-tej pojawiła się informacja o szturmie na jednostkę ukraińską na Krymie w wyniku której jeden z żołnierzy ukraińskich został ranny. WIG20 ruszył w dół, by ostatecznie zamknąć się spadkiem 0,6%.

Nasz rynek pozostaje bardzo wrażliwy na wydarzenia na wschodzie. Jednakże trudno przewidzieć dalszy rozwój wypadków. Po dwóch tygodniach spadków, które były reakcją na wzrost napięcia między Ukrainą a Rosją, jest jeszcze miejsce na odreagowanie. Po „oficjalnym przyłączeniu” Krymu do Rosji, możliwe jest teraz zarówno uspokojenie, jak i dalsze działania agresywne. Rosja nadal nie uznaje władz Ukrainy i nie dąży do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Krym jest pod zarządem Rosji, lecz pozostają nadal na nim wojska ukraińskie z którymi nie wiadomo co zrobić i mogą być źródłem gwałtownych zwrotów sytuacji. Ukraina nie uznaje aneksji i nie może wycofać żołnierzy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Zajączkowski, DM BOŚ

Polecane