Czysta3.VC rozpędza się w inwestycjach

opublikowano: 09-06-2020, 22:00

Fundusz ogłosił w czerwcu kilka wejść kapitałowych i szykuje się do kolejnych

Przeczytaj artykuł i dowiedz się: 

  • jakie firmy trafiły do portfela funduszu inwestycyjnego 
  • jakim fundusz dysponuje kapitałem i na co chce go wydać 
  • jak pandemia COVID-19 wpłynęła na biznes inwestycyjny 

Mimo zawirowań gospodarczych wynikających z pandemii COVID-19 fundusz venture capital Czysta3.VC nie zwalnia tempa. Do portfela inwestycyjnego dołożył właśnie dwa start-upy: Crisis Propheto i Rating Captain. Każdy uzyskał 1 mln zł na dalszy rozwój w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), w który fundusz jest zaangażowany.

PLAN DZIAŁANIA:
PLAN DZIAŁANIA:
Radosław Tadajewski (z prawej) oraz Szymon Janiak, współzałożyciele Czysta3.VC, jeszcze w tym roku chcą podwoić liczbę zrealizowanych inwestycji.
Fot. ARC

Za pierwszym start-upem stoją przedstawiciele sektora marketingowego z wieloletnim doświadczeniem, w tym w pracy z dużymi markami, którzy poszukają sposobu na automatyzację zarządzania sytuacjami kryzysowymi i ich predykcję. Drugi pracuje nad cyfrowym narzędziem do zbierania opinii o firmach w zewnętrznych portalach opiniotwórczych oraz zarządzania komentarzami z poziomu jednej platformy webowej. Fundusz prowadzi rozmowy z kolejnymi start-upami. Chce zamknąć rok 17 zrealizowanymi inwestycjami. Trzy transakcje planuje domknąć jeszcze w tym miesiącu.

Pieniądze dla start-upów

Fundusz Czysta3.VC zgromadził kapitał o wartości 50 mln zł. Z tej puli zamierza dofinansować 42 projekty. Na koncie ma już dziewięć. Kilka dni temu ogłosił, że do portfela włączył rodzimy software house Da Vinci Studio (sfinansował rozwiązanie automatyzujące analizę zapytań ofertowych dla branży transportowej) oraz agencję HyperCrew (pracuje nad systemem wspierającym analizę danych psychograficznych użytkowników mediów społecznościowych).

— Dzięki wsparciu funduszu Czysta3.VC nasz projekt nabrał realnegokształtu. Otrzymaliśmy fundusze na realizację naszej wizji — mówi Michał Polak, prezes Da Vinci Studio.

Szymon Janiak, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Czysta3.VC, twierdzi, że na rynku jest dobry czas na finansowanie projektów seedowych. Kapitałem funduszy VC zaczynają się interesować firmy, które wcześniej nie brały tego pod uwagę.

— Pandemia COVID-19 rodzi obawy przedsiębiorców. W niektórych sektorach jej gospodarcze skutki są już widoczne, w innych ujawnią się z opóźnieniem. Firmy powinny więc rozważyć opcje dywersyfikacji przychodów, wejścia z biznesem w nowe nisze czy tworzenia nowych rozwiązań. Finansowanie mogą pozyskać właśnie od inwestorów. Z drugiej strony wyceny spółek technologicznych są obecnie bardziej racjonalne, podobnie jak decyzje inwestycyjne funduszy. Uważam, że dla rynku jest to bardzo korzystne — mówi Szymon Janiak.

Do programu BRIDge Alfa włączonych jest blisko 70 funduszy (nie wszystkie są jednak aktywne).

— Na rynku zrobiło się nieco tłoczno, w związku z czym fundusze VC zaczęły już konkurować ze sobą o najciekawsze projekty. Wabikiem na start- -upy nie są więc tylko pieniądze, ale także wiedza inwestorów i realne wsparcie w rozwoju i komercjalizacji projektów — podkreśla Szymon Janiak.

Mieszanka doświadczeń

Funduszem Czysta3.VC zarządzają Radosław Tadajewski (prezes) oraz Szymon Janiak, którzy wcześniej rozwijali wspólnie start-up OORT. Firma stworzyła system do zarządzania tzw. inteligentnym domem, kontrolujący aktywność urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Do formułysmart home dostosowywała także tradycyjne urządzenia. Projekt był wielokrotnie wyróżniany w międzynarodowych konkursach startupowych. Ciekawostka: firma współpracowała także z licencjobiorcą popularnej niegdyś marki Unitra przy produkcji smartopasek.

— Technologia OORT została odsprzedana za granicę. Praca nad nią dała nam doświadczenie w prowadzeniu technologicznego biznesu. W przeszłości byliśmy zaangażowani również w spółkę doradczą, nadzorującą m.in. fuzje i przejęcia. Zarządzaliśmy także inkubatorem przedsiębiorczości finansowanym z publicznych grantów. Mamy więc holistyczny ogląd sektora VC — dodaje Szymon Janiak.

Przedsiębiorcy nie ujawniają nowego właściciela technologii OORT.

W czasie pandemii

W I kw. 2020 r. na polskim rynku zostało zrealizowanych 55 transakcji VC o łącznej wartości 190 mln zł. Danych o tym, jak na sektor wpłynął wybuch pandemii, jeszcze nie ma. Inwestorzy wykazują różne podejście. Część w rozmowach z „PB” zadeklarowała zmniejszenie liczby inwestycji w najbliższych miesiącach i koncentrację na spółkach portfelowych. Dla innych może to być okazja do zarobienia — kryzysy gospodarcze niosą za sobą spadek wyceny spółek technologicznych. W polu widzenia inwestorów znalazły się jednak technologie mobilne, ułatwiające zdalną komunikację, rozwiązania telemedyczne, e-commerce itp. Ponadto w kwietniu PFR Ventures ogłosił listę najnowszych funduszy, które pozyskały publiczne finansowanie. Na początku czerwca nowy fundusz typu seed, skierowany do firm zakładanych w środowisku akademickim, zaanonsowała grupa bValue.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane