Czytasz dzięki

Czyste powietrze w standardzie

opublikowano: 05-11-2020, 22:00

Echo Investment wprowadza do nowych biurowców system oczyszczania powietrza z drobnoustrojów.

Pandemia COVID-19 uświadomiła ludziom, jak wiele chorobotwórczych drobnoustrojów przenoszonych jest drogą kropelkową, a deweloperów skłoniła do przyjrzenia się systemom wentylacyjnym. W efekcie kilkumiesięcznych analiz Echo Investment zdecydowało o wprowadzeniu w budowanych przez siebie biurowcach — na zasadzie standardu — matryc eliminujących drobnoustroje w powietrzu.

Zdrowie.
Zdrowie.
MidPoint71we Wrocławiu to jeden z dwóch pierwszych biurowców, w których Echo Investmentchce zastosować antywirusową technologię

— Przed pandemią właściciele budynków byli zainteresowani głównie wydajnością i akustyką central wentylacyjnych. Obecnie wszyscy interesują się nie tylko odpowiednią objętością powietrza i jak najmniejszym hałasem, ale też zapewnieniem jak najzdrowszego środowiska pracy — mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za sektor biurowy.

Firma wybrała technologię RCI ActivePure, która zostanie wykorzystana w realizowanych obecnie projektach MidPoint71 i West 4 Business Hub we Wrocławiu. System dezynfekcji pomieszczeń wykorzystuje wolny tlen i cząsteczki wody w powietrzu, które są zaciągane przez matrycę o strukturze plastra miodu. Technologia generuje uwalniane z powrotem do pomieszczenia utleniacze, które niwelują biologiczne zanieczyszczenia bakteryjne i wirusowe, grzyby, alergeny czy cząsteczki smogu. Redukcja unoszących się w powietrzu patogenów i zanieczyszczeń wynosi 96,4– 99,9 proc. w ciągu 30 minut od uruchomienia urządzenia.

— Takie urządzenia wykorzystują najemcy medyczni prowadzący w naszych budynkach przychodnie. Wypróbowaliśmy ją też w naszych biurach sprzedaży i centrali w Kielcach. Okazała się bardzo wygodna — można ją stosować zarówno doinstalowując matryce do centrali wentylacyjnej dostarczającej powietrze dla całego budynku, jak i jako niezależne urządzenia w biurach. Metoda jest oparta na procesach naturalnie występujących w przyrodzie i jest całkowicie bezpieczna dla ludzi oraz środowiska — mówi Rafał Mazurczak.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rafał Mazurczak przyznaje, że koszt inwestycji w skali całego budynku jest porównywalny z dodatkową centralą wentylacyjną, a tych urządzeń biurowce posiadają zazwyczaj po kilka. Uważa jednak, że podobnie jak zielone certyfikaty zostały wymuszone przez rynek, tak teraz użytkownicy zaczynają oczekiwać w standardzie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego.

— Oczywiście zapewnienie czystego powietrza to nie wszystko, czego potrzeba, aby pobyt w biurze był maksymalniebezpieczny. To jeden z elementów systemu, który spełnia swoją rolę, jeżeli działa łącznie z przestrzeganiem dystansu społecznego, dezynfekcją rąk i powierzchni najczęściej dotykanych, zasłanianiem ust i nosa, informacją o procedurach i komunikowaniem zasad bezpieczeństwa użytkownikom — podkreśla Rafał Mazurczak.

OKIEM EKSPERTA

Jakość powietrza to podstawa

DANIEL HOJNIAK, starszy inżynier ds. zrównoważonego budownictwa w Sweco Consulting

Kwestia poprawy jakości powietrza w budynkach to trend, który od dłuższego czasu obserwujemy w branży nieruchomości, a obecna sytuacja sprawiła, iż jego ranga wzrosła jeszcze bardziej. Przejawia się np. w stosowaniu systemów wentylacji zapewniających znacznie więcej świeżego powietrza, niż wymagają polskie normy budowlane, czy kontroli wilgotności, tak aby znajdowała się w zakresie, który nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Stosowane są też rozwiązania technologiczne koncentrujące się na oczyszczaniu powietrza dostarczanego do przestrzeni użytkowych. Jakość powietrza wewnętrznego to także jeden z podstawowych parametrów branych pod uwagę w międzynarodowych systemach certyfikacji budynków, takich jak WELL Building Standard czy WELL Health-Safety Rating, jego najnowszej odmianie koncentrującej się na bezpieczeństwie w dobie COVID-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane