Dane makro i Google pogorszyli koniunkturę na amerykańskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 28-02-2006, 22:04

Po raz kolejny dane makro odegrały ważną rolę w przebiegu notowań na amerykańskich giełdach. Tym razem ich oddźwięk nie był pozytywny, co doprowadziło do przeceny indeksów. Ostatecznie indeks Dow Jones IA stracił 0,94 proc., zaś technologiczny Nasdaq Composite aż 1,12 proc.

Po raz kolejny dane makro odegrały ważną rolę w przebiegu notowań na amerykańskich giełdach. Tym razem ich oddźwięk nie był pozytywny, co doprowadziło do przeceny indeksów. Ostatecznie indeks Dow Jones IA stracił 0,94 proc., zaś technologiczny Nasdaq Composite aż 1,12 proc.

Inwestorzy źle przyjęli informację o podwyższeniu prognozy tempa wzrostu PKB w ostatnim kwartale minionego roku. Z miejsca bowiem pojawiły się spekulacje o możliwym wzroście presji inflacyjnej. A to automatycznie pociągałoby zaostrzenie polityki monetarnej przez bank centralny. Zaniepokoił również odczyt lutowego wskaźnika nastrojów konsumenckich. Spadając do 101,7 pkt, osiągnął najniższą wartość od trzech miesięcy. Analitycy byli większymi optymistami i zakładali spadek indeksu do 104 pkt. Rozczarowujące dane napłynęły też z rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w styczniu zmniejszyła się o 2,88 proc. i była niższa (6,57 mln) od prognozowanej przez ekonomistów.

Znaczącym impulsem dla strony podażowej okazały się także doniesienia z Google, internetowej wyszukiwarki uznawanej za jednego z niekwestionowanych potentatów rynku technologicznego. Dyrektor finansowy spółki ostrzegł przed możliwością spowolnienia tempa jej przychodów. W pewnej chwili korekta notowań akcji spółki sięgała nawet 13 proc.

Słabo zaprezentował się również Apple Computer, niedawny lider zwyżek w sektorze hi-tech. Firma odsłoniła plany sprzedaży nowej wersji popularnego iPoda przeznaczonego do domowych zastosowań. Po początkowym entuzjazmie, kurs tracił później nawet blisko 4 proc.

Wahała się wycena walorów H.J. Heinz Co. Największy na świecie producent keczupu poinformował o 23 proc. spadku kwartalnego zysku. Niższe niż oczekiwano przychody kwartalne spowodowały z kolei przecenę akcji Apollo Group, największej w USA firmy edukacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane