Dane makro pomogły obronić rynek akcji

Konrad Sobiecki
opublikowano: 09-07-2009, 00:00

Początek sesji wzbudził obawy inwestorów. Jednak po spadku WIG20 o 10 pkt poniżej mocnego wsparcia indeks rozpoczął powolną i systematyczną wspinaczkę. Nieco otuchy kupującym dodały dane dotyczące niemieckiej produkcji przemysłowej (wyniosły one 3,7 proc. m/m, wobec oczekiwanych 0,5 proc.). Zaraz potem WIG20 wyszedł nawet powyżej wtorkowego zamknięcia. Nie trwało to jednak zbyt długo.

Kolejne wzrostowe próby nastąpiły w godzinach popołudniowych, tuż po publikacji lepszych od prognoz danych o kredytach hipotecznych w USA. Do końca sesji indeks kilkakrotnie wychodził jeszcze na plus, jednak finisz sesji przyniósł ponowne osłabienie. Sesja na GPW zakończyła się małym spadkiem. Wynik nie napawa optymizmem, ale znaleźliśmy się w górze tabeli europejskich indeksów. Kapitału na rynku wciąż nie było wiele. Obroty tym razem zbliżyły się do 1,1 mld zł.

Mimo nieznacznego spadku w WIG20 drożejące były w mniejszości. Najmocniejszym blue chipem okazał się CEZ. Czeską spółkę energetyczną wspomogło zwiększenie ceny docelowej o 11 proc. (do około 202 zł) przez Goldman Sachs. Analitycy nadal zalecają kupowanie walorów. Podobnie było z TVN. Akcje medialnej spółki wspomogło podniesienie rekomendacji przez specjalistów z DI BRE. Analitycy zalecają teraz trzymanie papierów, zaś cena docelowa została wyznaczona na 10 zł. W pierwszym półroczu przychody z reklam spółki wyniosły 1,37 mld zł. Wirtualnemedia.pl podały, że TVN wyprzedził rywala, czyli telewizję Polsat.

Rynek przed większymi spadkami od początku handlu dzielnie bronił KGHM. Papiery lubińskiego koncernu miedziowego skupiły na sobie aż 28 proc. obrotów z całej sesji. Kursowi nie zaszkodził tym razem spadek cen miedzi. Spadek wartości metału wywołały obawy o zmniejszający się popyt na metale i coraz silniejszy kurs dolara.

Na mniejszych spółkach można było nieźle zarobić. O ponad 8,3 proc. zyskał Gino Rossi. Inwestorzy wierzą, że spółce uda się pozyskać inwestora, który wsparłby finansowo firmę. Na koniec sesji mocno wybiło się też Monnari. Łódzka spółka odzieżowa jest w trakcie restrukturyzacji. Zarząd postanowił wczoraj czasowo zaprzestać tworzenia kolekcji pod nazwą "Pabia" i zamknąć 50 salonów.

Konrad Sobiecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Dane makro pomogły obronić rynek akcji