Deweloperzy utrzymują silną pozycję

opublikowano: 26-01-2021, 11:39

Ubiegłoroczny lockdown nie podciął skrzydeł branży nieruchomości w wielu krajach, w tym i w Polsce. Jak dotąd obyło się bez spektakularnych zawirowań, chociaż niektóre segmenty rynku nieco wyhamowały. Ceny mieszkań wprawdzie wolniej, ale ciągle rosły, w odpowiedzi na duży apetyt osób szukających „M”.

Materiał powstał we współpracy z White Stone Development Sp. z o.o.

Pandemiczny 2020 rok dokonał solidnego audytu słabych i mocnych punktów w całej gospodarce. Przetestował zachowania popytu i strategie biznesowe. Jedną z branż, która mocno stoi na nogach okazały się nieruchomości, mimo czarnych prognoz rzucanych wiosną 2020 r. Choć dane podsumowujące ten okres pokazują spadki, są one mniejsze niż przewidywano. Według szacunków PINK popyt na warszawskie biura przekroczył w całym 2020 r. 600 tys. mkw., a współczynnik pustostanów zwiększył się jedynie o 2,1 p.p. wobec 2019 r. Mniejsza aktywność najemców na rynku biurowym w minionym roku i ostrożniejsze podejście deweloperów do uruchamiania kolejnych projektów w perspektywie najbliższych lat mogą spowodować niedobór podaży. Z kolei eksperci JLL wyliczają, że roczna sprzedaż mieszkań na 6 największych rynkach w Polsce przekroczyła 53 tys., co daje 19 proc. spadek r/r. spadek. W dobie pandemii to wyjątkowo dobry wynik. W dodatku główni gracze mieszkaniowi z rynku kapitałowego, w publikowanych wynikach finansowych wykazują korektę na jeszcze niższym poziomie, ok. 6 proc.

Co więcej, część deweloperów, nie tylko z głównego parkietu, poprawiła swoje wyniki. Przykładowo White Stone, spółka działająca na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w Warszawie oraz Szczecinie, o aktywach sięgających przeszło 0,5 mld zł, wykazała odporność swojego modelu biznesowego na sytuację pandemii. Deweloper w minionym roku odnotował większą liczbę umów sprzedaży mieszkań wobec 2019 r. Jednocześnie z powodzeniem uplasował kolejną emisję obligacji, właśnie zadebiutował na rynku Catalyst i szykuje kolejne inwestycje.

W pogoni za bezpieczeństwem

Choć wyniki sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał 2020 r. są o ok. 20 proc. niższe r/r., po wiosennym załamaniu popyt zaczął szybko rosnąć, nadrabiając wcześniejsze zaległości. Rynek ten cieszy się powodzeniem przede wszystkim wśród inwestorów: oferując bezpieczną lokatę dla kapitału, chroni przed ewentualnymi skokami inflacji oraz deflacją stóp procentowych. Motorem do zakupu są również najniżej oprocentowane kredyty w historii i szansa na trafienie okazji, choć wbrew pozorom, nie jest to dziś takie łatwe, bo ceny wcale nie spadają. Przykładowo z danych zebranych przez portal Global Property Guide wynika, że w Polsce, w III kw. 2020 r., będącym odbiciem po zamrożonym drugim kwartale, zanotowano prawie 5 proc. zmianę in plus wobec analogicznego okresu rok wcześniej. Statystyki GUS obwieściły jeszcze większy skok w tym okresie, wynoszący niemal 11 proc. r/r., w tym na rynku pierwotnym – o 7,2 proc. i na rynku wtórnym – o 13,7 proc. Inne dane są wprawdzie mniej spektakularne, ale zgodnie wskazują na przełamanie trendu korekty, trwającego przez kilka najtrudniejszych dla gospodarki miesięcy. Jednocześnie, choć mieszkania znów drożały, tempo podwyżek jest o 2 – 3 razy mniej dynamiczne niż przed epidemią.

Rośnie przy tym siła spółek z polskim kapitałem. Nie powinno to dziwić: wszak dobrze znają rynek, na którym działają, oraz oczekiwania klienta. Wśród spółek, które zbudowały silne kompetencje, mają na siebie pomysł i odpalają kolejne projekty, konkurując z globalnymi gigantami, jest White Stone, podmiot ze 100-procentowo polskim kapitałem i doświadczeniem gromadzonym już od 1995 r. Właściciel spółki działa w branży deweloperskiej już przeszło dwie dekady, wcześniej jako większościowy udziałowiec spółki Eko-Park, która zrealizowała inwestycje mieszkaniowe liczące ok. 1,3 tys. mieszkań o wartości ok. 1 mld zł. Historycznie ma w swoim portfolio m.in. znane, prestiżowe osiedle Biały Kamień na warszawskim Mokotowie, a także komercyjne przedsięwzięcia, jak Harmony Office Center także w Warszawie.

Siła White Stone – jak tłumaczą przedstawiciele dewelopera – leży w dywersyfikacji portfela i starannej selekcji projektów. W swoim portfolio firma posiada aktualnie dwa projekty biurowe (kompleks HOL 7.7 oraz budynek Celebro) i jedno przedsięwzięcie biurowo-usługowe (rewitalizowany z sukcesem Fort Mokotów) o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 32 tys. mkw. W zakupionym w 2019 r. kompleksie przy ul. Cybernetyki 7 i 7a w 2020 r., mimo pandemii, White Stone przeprowadził modernizację obejmującą części wspólne oraz patio i kończy rekomercjalizację powierzchni. Również Fort został niemal w pełni zrekomercjalizowany w czasie pandemii.

W tym roku deweloper koncentrować się będzie na dalszej budowie osiedli mieszkaniowych: Ornament i Sowińskiego 78 w Szczecinie oraz Zielone Zamienie w podwarszawskiej Lesznowoli. Jednocześnie w najbliższych miesiącach spółka uruchomi kolejne inwestycje, w Warszawie – na Mokotowie oraz w Józefosławiu, a także ostatni etap Ornamentu w Szczecinie. Projekty te dostarczą na rynek łącznie prawie 500 nowych mieszkań.

Mocne wyniki

Konsekwentna realizacja planów inwestycyjnych w obszarze nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych przyczyniła się do wzrostu sumy bilansowej Grupy Kapitałowej White Stone w pierwszym półroczu 2020 r. o 7 proc., czyli ponad 536 mln zł. Grupa odnotowała także wzrost skonsolidowanych przychodów we wszystkich trzech podstawowych obszarach działalności do niemal 40 mln zł, mimo zawirowań rynkowych związanych z pandemią COVID-19. Spółka znalazła się również w gronie deweloperów mogących się pochwalić rosnącymi wynikami sprzedaży mieszkań – w 2020 r. White Stone zakontraktowała niemal 300 lokali, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jednocześnie w drugim półroczu ubiegłego roku obserwować mogliśmy ożywienie na rynku obligacji deweloperskich, które cieszyły się zainteresowaniem ze strony inwestorów. Z tego popytu skorzystała także i firma White Stone, pozyskując w sierpniu 2020 r., 25 mln zł na realizację inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych. Zainteresowanie papierami dłużnymi dewelopera nie powinno dziwić - trzyletnie obligacje serii D oprocentowane są na poziomie 6 proc. w skali roku (oprocentowanie stałe), co wobec miernych lokat bankowych stanowiło atrakcyjną ofertę wśród inwestorów.

Dotychczas spółka wyemitowała 4 serie obligacji o łącznej wartości 56 mln zł, z czego 3 serie o łącznej wartości 31 mln zł zostały już wykupione w terminie.

26 stycznia 2021 r. White Stone zadebiutowała na Catalyst, wprowadzając tam serię D obligacji. Aktualnie trwa też pierwsza w historii spółki White Stone Development oferta obligacji korporacyjnych niezabezpieczonych prowadzona przez Michael / Ström Dom Maklerski S.A. Deweloper oferuje obligacje serii E o oprocentowaniu stałym w wysokości 6,6 proc. Chce pozyskać w ten sposób do 11 mln zł.

Kobiecą ręką

White Stone jako niezależna Grupa Kapitałowa działa od 2015 r., budując wewnątrz kompetencje pozwalające na samodzielną realizację niemal wszystkich etapów inwestycji. W jej stajni znajduje się bowiem m.in. SPS Construction, generalny wykonawca dla budownictwa kubaturowego oraz MAAT4, eksperci w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii, zarówno w nowych inwestycjach, jak i w przestrzeniach rewitalizowanych. Zakupiona w 2019 r. spółka ma wieloletnie doświadczenie w planowaniu oraz implementacji systemów inteligentnego zarządzania budynkami.

Władze White Stone stawiają na zrównoważoną politykę zarządzania ryzykiem, utrzymują relatywnie niski poziom zadłużenia i mają do dyspozycji zabezpieczenia pozwalające spokojnie realizować plany i pracować nad zwiększaniem wartości grupy.

Dodatkowo grupa ma od lat jasno wpisaną w swój model działania dbałość o społeczność, dla której buduje i w której żyje. Pod jej brandem działają trzy odrębne struktury: White Stone Development, White Stone Construction i White Stone Art & Culture.

Katarzyna Szymborska i Anna Suchodolska
Katarzyna Szymborska i Anna Suchodolska

Warto zaznaczyć, że rozwój tego rosnącego w siłę polskiego gracza postępuje pod sterami dwóch co-CEO: Katarzyny Szymborskiej, od 20 lat związanej z branżą i spółkami należącymi historycznie do głównego właściciela WS, oraz Anny Suchodolskiej, będącej także CFO firmy, posiadającej tytuł MRICS i wieloletnie doświadczenie zarówno po stronie audytu w BIG4, jak i prowadzenia finansów w branży Real Estate. Patrząc na mocno wciąż zmaskulinizowany management w branży nieruchomości – w pełni żeński zarząd stanowi wyjątek. Udowadniają to np. giełdowe statystyki, szacując, że udział kobiet we władzach 140 polskich spółek giełdowych z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 wynosił tylko 13,8 proc. na koniec 2019 r. W ciągu dekady wzrósł jedynie o 3,8 p.p. Tymczasem firmy z wyższą reprezentacją kobiet we władzach odnotowały przewagi w postaci wyższych marż netto oraz niższej zmienności cen akcji – podaje raport "Udział kobiet we władzach a efektywność spółek", opublikowany przez CFA Society Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane