Polskie święto narodowe Argentyny

opublikowano: 08-06-2017, 08:45

Czternaście polskich rodzin wpłynęło na statku do portu w Buenos Aires 8 czerwca 1897 r. I choć dzień ten jest od 1995 r. świętowany za Oceanem jako święto państwowe, to nie byli to pierwsi Polacy, którzy w zorganizowanej grupie osiedlili się na ziemi argentyńskiej.

Prawdopodobnie pierwszymi Polakami na ziemi argentyńskiej byli uczestnicy wojen napoleońskich, którzy w Ameryce włączyli się w walki wyzwoleńcze. Żołnierze polscy walczyli też w wojnie Argentyny z Paragwajem. Powstańcy styczniowi, którzy znaleźli się w Argentynie, utworzyli w 1890 roku Towarzystwo Polskie – pierwszą polonijną organizację w Ameryce Łacińskiej.

Polscy osadnicy w kolonii Wanda w Argentynie
Polscy osadnicy w kolonii Wanda w Argentynie
Stowarzyszenie Argentyńsko-Polskie w Wandzie

Początkiem imigracji chłopskiej było osiedlenie się wspomnianych 14 rodzin z Małopolski w prowincji Misiones na północy kraju, który to stan jest dziś centrum ruchu polonijnego w Argentynie. Początkowo zajmowali się uprawą herbaty i yerba mate. Zainteresowanie Polaków Argentyną wykorzystać postanowili warszawscy politycy, a przede wszystkim działacze Ligi Morskiej i Kolonialnej, którzy przy pomocy MSZ rozpoczęli poszukiwania terenów pod masowe osiedlenie Polaków na dalekim kontynencie. 

Za najdogodniejsze miejsce do sfinalizowania akcji uznano wspomniene wcześniej pogranicze argentyńsko-brazylijsko-paragwajskie, w tym m.in. Misiones. W 1936 roku powołano do życia Międzynarodowe Towarzystwo Osadnicze, które dzięki działalności spółki Compaña Colonizadora del Norte realizowało plany MSZ w Argentynie.

W 1937 r. z Polski wypłynęli pierwsi emigranci. Zamieszkali w koloniach: Polana, Wanda (na cześć pierwszej córki Piłsudskiego) i Gobernador Lanusse. W sumie sprowadzono do Misiones 144 rodziny. I choć napływ osadników, zarówno tych rządowych, jak i indywidualnych, został przerwany przez wybuch wojny, to w ciągu dwudziestu lat istnienia II RP Argentynę jako swój dom wybrało ponad 150 tys rodaków.

Skomplikowała się sprawa własności ziemi zakupionej przez spółkę należącą do rządu RP. Wobec przegranej Polski w wojnie obronnej 1939 roku, władze Argentyny przejęły prawo do nieruchomości. Mimo prób rewindykacji terenów przez władze PRL i miejscową Polonię, pozostały one w rękach rządu z Buenos Aires.

Mimo ciężkich warunków do zakładania osiedli, konieczności walki z chorobami, insektami i żywiołami, Polacy wciąż napływali do Argentyny. W latach 1946-1952 przybyło do niej blisko 20 tysięcy „turystów Andersa” czyli byłych żołnierzy II Korpusu, którzy z przyczyn politycznych nie mogli wrócić do powojennej, socjalistycznej Polski. 

Obecnie liczbę osób przyznających się do polskich korzeni szacuje się w Argentynie na 150-450 tys. Argentyna jest jedynym państwem, w którym obchodzony jest 8 czerwca Dzień Polskiego Osadnika (arg. "Día del Colono Polaco") o statusie święta narodowego od 1995 roku. Z tej okazji w Buenos Aires, pod auspicjami Ambasady Polski, Związku Polaków, organizacji: la Asociación Cultural Argentino Polaca oraz la Fundación Argentina, odbywa się tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane