Diament sprzedany za rekordowe 63 mln USD

opublikowano: 09-05-2016, 10:42

Lucara Diamond Corp. sprzedała 813-karatowy diament „Constellation” za 63 mln USD.


To najdroższy nieoszlifowany diament w historii. Cena wyniosła 77 tys. 649 USD za karat. Lucara ma także dostać 10 proc. od zysku netto od ceny brylantu, który powstanie po oszlifowaniu „Constellation”. Nabywcą diamentu jest  Nemesis International DMCC, specjalizująca się w handlu takimi kamieniami.

ARC

„Constellation” to jeden z dwóch wielkich diamentów, które odnaleziono w ubiegłym roku. Drugi, „Lesedi la Rona”, także został wydobyty przez Lucarę w jej kopalni Karowe w Botswanie. Jest jeszcze większy niż „Constellation”, bo waży 1109 karatów. To największy diament odkryty od ponad 100 lat. Ustępuje wielkością tylko znalezionemu w 1905 roku  diamentowi Cullinan (3106 karatów), po oszlifowaniu którego powstała Wielka Gwiazda Afryki, jeden z klejnotów Korony Brytyjskiej. Aukcja, na której „Lesedi la Rona” zostanie wystawiony na sprzedaż, odbędzie się 29 czerwca. Przeprowadzi ją dom aukcyjny Sotheby's w Londynie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane