Dimon: rentowności obligacji rządowych będą rosły

opublikowano: 08-05-2019, 12:48

Dyrektor generalny banku JPMorgan Chase Jamie Dimon ponownie ostrzegł przed wyższymi rentownościami rządowych obligacji. Choć od sierpnia ubiegłego roku doszło do spadku rentowności, ocenia to jako zjawisko o tymczasowym charakterze. W jego opinii, rentowności mogą przekroczyć poziom 5 proc.

Ludzie mają tendencję do przewidywania niewielkiej zmiany, a czasami jest to ogromny punkt zwrotny, którego ludzie prawie nigdy nie dostrzegają - powiedział Dimon w wywiadzie dla Bloomberg Television. Przyznał, że podczas wewnątrz bankowych debat w ramach zarządu poruszane są różne scenariusze opiewające nawet na wartości 5 do 10 proc. 

Zobacz więcej

Jamie Dimon, szef JPMorgan Chase

Bloomberg

Trzeba brać pod uwagę nawet skraje założenia, mówiące o rentownościach rzędu 10 proc. ponieważ nigdy nie wiesz, jak będzie naprawdę – wyjaśnia bankier.

Wstrzymując się od prognozy na koniec roku dla rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji, Dimon powiedział, że „..4 proc. gdy masz dość dobry wzrost, nie jest złą wartością”. Uważa, ze obecna rentowność na poziomie około 2,46 proc. jest ekstremalnie niski

Bankier powiedział, że może lepiej dla urzędników Fedu będzie całkowicie wykluczyć prognozy stopy procentowej, biorąc pod uwagę, że zawsze muszą być one „zależne od danych”, decydując o najnowszych wskaźnikach i perspektywach.

Powiedział, że urzędnicy Fed muszą również zastanowić się, czy luzowanie ilościowe wdrożone w latach 2008–2014 było naprawdę skuteczne i jaki będzie jego długoterminowy wpływ na całą gospodarkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy