Dlaczego drukowanie osłabia walutę

MWIE
opublikowano: 08-08-2012, 00:00

WYKRES DNIA

Jeden wykres wystarczył analitykom banku UBS, by pokazać czarno na białym to, co inwestorom podpowiada intuicja. Drukowanie ton gotówki osłabia wartość pieniądza, którego się dodrukowuje. Specjaliści szwajcarskiego banku zestawili wykres kursu euro do dolara amerykańskiego z wykresem pokazującym stosunek wartości aktywów Fedu do aktywów EBC (większe aktywa to więcej wydrukowanej gotówki, za którą są skupowane).

W ostatnim czasie marna kondycja gospodarek i sektora bankowego strefy euro skłoniła EBC do udostępnienia bankom dodatkowego finansowania. To zwiększyło wartość aktywów banku i ilość euro w obiegu. Stosunek aktywów Fedu do aktywów EBC przechylił się „na korzyść” Europejczyków, choć wcześniej o połowę większymi aktywami mogli „pochwalić się” Amerykanie. Efekt?

W czasie gdy EBC drukował szybciej niż Fed, euro potaniało względem dolara o 17 proc. Jak obliczają analitycy UBS, siła zależności między oboma wielkościami wyklucza przypadek. Korelację oceniają na 63 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu