Dlaczego potrzebujesz systemu ERP

opublikowano: 23-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zintegrowana platforma IT wspomaga raportowanie, poprawia wydajność oraz zwiększa oszczędności i zyski.

Wyobraźmy sobie kraj, którego każda jednostka administracyjna ma własny system prawny, finansowy, wojskowy i jakikolwiek inny, a nad tymi strukturami nie stoi żadna instytucja koordynująca. Czy takie państwo mogłoby prowadzić skuteczną politykę wewnętrzną, zagraniczną, infrastrukturalną albo bronić się przed napaścią wroga? Chyba nie. Czy groziłby mu upadek? Na pewno.

Na ekranie:
Na ekranie:
Wgląd w stan procesów realizowanych przez inne zespoły pomaga lepiej wykonywać pracę wszystkim zespołom i poszczególnym osobom.
Phovoir

Teraz wyobraźmy sobie dużą, rozproszoną firmę, która zamiast jednego systemu ERP ma wiele niezależnych systemów informatycznych, po kilka lub kilkanaście w każdym oddziale. Niektóre odpowiadają za finanse, inne za produkcję i logistykę, jeszcze inne za projekty, sprzedaż, relacje z klientami i HR, a między tymi rozwiązaniami nie ma wymiany informacji. Czy takie przedsiębiorstwo mogłoby przetrwać? Tak jak nasze fikcyjne państwo pogrążyłoby się w chaosie, a jego koniec byłby bliski.

Wszystko w jednym miejscu

Tak dochodzimy do podstawowej korzyści z systemu ERP – służy on jako centralna baza danych dla całej firmy, a tym samym integruje działania poszczególnych jednostek strukturalnych i wszystkie procesy biznesowe. Wprowadzone do takiego programu informacje dotyczące określonej dziedziny, np. spodziewanego wzrostu sprzedaży, są natychmiast dostępne dla innych użytkowników, np. szefa produkcji, logistyki i kadr. W rezultacie pierwszy podejmie decyzję o zwiększeniu mocy produkcyjnych, drugi zabezpieczy miejsce w magazynie i dodatkowe środki transportu, a trzeci zorganizuje rekrutację.

Oszczędność czasu

Wszystkie pożytki z systemu ERP biorą się właśnie z jego integrującej i koordynującej roli. Do najważniejszych korzyści należy oszczędność czasu. Według analiz jednej z branżowych firm czas potrzebny na realizację zamówień, kompletacje magazynowe, przygotowanie raportów, ewidencje dokumentów skraca się od 25 do nawet 90 proc. Gdy wymienione procesy udaje się skrócić, zadowoleni są także klienci, bo dostawca szybciej dostarcza im zamówione produkty niż jego rynkowa konkurencja.

Lepsza obsługa klienta

O sukcesie firmy decyduje satysfakcja klienta. Dlatego tak ważne jest zapewnienie obsługi na najwyższym poziomie. Również w tej dziedzinie można liczyć na system ERP, który w jednym miejscu gromadzi wszystkie informacje o nabywcy produktów czy usług: dane kontaktowe, historię zamówień, listę sytuacji, gdy potrzebne było wsparcie posprzedażowe. To tam są rejestrowane w czasie rzeczywistym jego zgłoszenia, co pozwala na szybką reakcję i rozwiązanie problemu. Zintegrowane narzędzie pozwala też na weryfikację aktualnego statusu sprawy kupującego. W rezultacie łatwiej mu zaoferować spersonalizowane doświadczenie, które może być dla niego ważniejsze nawet od ceny.

Skalowalność

Zaletą wysokiej klasy systemów ERP jest to, że łatwo dostosowuje się do bieżących potrzeb firmy. Oprogramowanie rośnie wraz z organizacją – jeśli uruchamia ona kolejne procesy, np. logistykę, contact center czy e-commerce, można dodać odpowiadające im moduły oprogramowania. Działa to także w drugą stronę – jeżeli przedsiębiorstwo zamyka niektóry działy, z części funkcjonalności da się łatwo zrezygnować. Elastyczność w górę i w dół doceniają zwłaszcza branże charakteryzujące się sezonowością – np. producenci leżaków plażowych powinni dodać nowych użytkowników i zwiększyć moc obliczeniową latem, gdy mają największe zatrudnienie i sprzedaż. Największą skalowalność oferuje oprogramowanie pracujące na zdalnych serwerach, czyli w chmurze.

Integracja procesów, oszczędność czasu, skalowalność i inne korzyści z systemu ERP przekładają się na większe oszczędności i zyski. To rzecz, której zwłaszcza w kryzysie lekceważyć nie wolno.

Komentarz partnera
Rozwój wymaga podejmowania właściwych decyzji
Andrzej Wąs
dyrektor działu wsparcia sprzedaży IFS Poland
Rozwój wymaga podejmowania właściwych decyzji

Systemy ERP aktualnie są wymogiem środowiska biznesowego, umożliwiają właściwe zarządzanie przedsiębiorstwem, jego ewaluację i rozwój. IFS systematycznie tworzy nowe funkcjonalności uwzględniające potrzeby użytkowników. Branża odeszła już od monolitycznych systemów zbierających dane i generujących raporty po znaczącym okresie. Wzrastają oczekiwania i potrzeby klientów, dziś informacje z systemów ERP pozyskujemy w tzw. czasie rzeczywistym i na tej bazie firmy potrzebują podejmować właściwe decyzje, a także ograniczać ryzyko.

Teraz wiodące systemy, takie jak IFS Cloud, oprócz dostarczania informacji i wspierania zarządzania zasobami przedsiębiorstwa dają też przewagę konkurencyjną. Warto wskazać, że optymalizacja procesów czy automatyzacja pracy bezpośrednio przekładają się na zwiększenie efektywności pracy zarówno pod względem czasu jej trwania, jak i oszczędności. Najnowsze system ERP wykorzystują coraz częściej innowacyjne rozwiązania, tj. machine learning na przykład w narzędziach prognozowania lub rozszerzonej rzeczywistości. Pomimo następującej standaryzacji wielu procesów biznesowych klienci mają zróżnicowane oczekiwania względem systemów. Każda branża ma specyficzne wymagania, które muszą zostać adresowane przez rozwiązania ERP, dlatego też nie ma jednego uniwersalnego produktu. System musi być komponowalny, rozwijać się razem z firmą oraz odpowiadać na potrzeby zmieniającego się otoczenia biznesowego.

Wiedza i wieloletnie doświadczenie dają wiodącym systemom ERP, m.in. IFS Cloud, możliwość tworzenia predefiniowanych rozwiązań branżowych z gotowymi zestawami procesów oraz dostosowanymi do potrzeb kokpitami zarządczymi lub operacyjnymi. Przykładowo dedykowane rozwiązanie IFS wykorzystywane jest przez firmę Aston Martin, gdzie wspiera procesy projektowania i produkcji samochodów. Nie ulega wątpliwości, że właściwie zaprojektowany system ERP zapewnia nie tylko działanie tu i teraz, ale także w przyszłości. Aktualnie wiodącym trendem, wykorzystywanym przez najlepsze firmy, jest koncepcja evergreen, która daje możliwość posiadania stale aktualnych produktów i rozwiązań, przy znacznym ograniczeniu czasu ich wdrażania, a co za tym idzie — kosztów. Systemy ERP zawsze będą nieodłącznym elementem właściwego funkcjonowania przedsiębiorstw, które chcą odgrywać istotną rolę na rynku oraz zwiększać swoją konkurencyjność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Partnerzy

IFS SAP ProAlpha

Polecane