Do wykopania zostało 4 mln bitcoinów

opublikowano: 26-04-2018, 21:05
aktualizacja: 26-04-2018, 21:10

Do czwartku „wykopano” już 17 mln bitcoinów, czyli ponad 80 proc. wszystkich, które będą istnieć.

Blockchain.info podał, że w czwartek wykopano siedemnastomilionowego bitcoina. Docelowo ma ich być 21 mln zgodnie z projektem legendarnego Satoshi Nakamoto.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- To wydarzenie, które czyni rynek bardziej świadomym ograniczonej dostępności bitcoinów. To ostatecznie przełoży się na wyższą cenę - powiedział Ansel Lindner, inwestor w bitcoina i autor podcastu "Bitcoin & Markets".

Jego zdaniem, w tym roku padnie rekord kursu bitcoina, który w grudniu ubiegłego roku prawie sięgał 20 tys. USD. W czwartek najpopularniejsza kryptowaluta notowana jest po 8837 USD.

Mechanizm bitcoina przewiduje, że im więcej go jest, tym trudniej go „wykopać”, czyli stworzyć poprzez wykonanie coraz trudniejszego zadania obliczeniowego. Z danych Blockchain.info wynika, że „wykopanie” pierwszego miliona bitcoinów zajęło ok. 200 dni. Dojście od 16 mln do 17 mln zajęło już 500 dni. Pozostałe 4 mln nie powinny zostać „wykopane” przez następne 122 lata.

Znaczna liczba bitcoinów nie jest w obiegu. Szacuje się, że 980 tys., czyli ok. 4,7 proc. wszystkich, należy do legendarnego twórcy kryptowaluty, Satoshi Nakamoto, o którym nie wiadomo nawet, czy istnieje.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu