Dobra kondycja rynku premium

opublikowano: 23-04-2018, 22:00

W 2017 r. sprzedano w Polsce 1,7 tys. apartamentów i rezydencji za 3,45 mld zł.

Sektor nieruchomości premium i luksusowych w Polsce notuje wysoką dynamikę sprzedaży, wskazując jednocześnie na potencjał wzrostu do minimum 4 mld zł w kolejnych latach — podsumowuje polską branżę nieruchomości premium i luksusowych w 2017 r. Poland Sotheby’s International Realty w najnowszym raporcie „Luxury Realty Map”. Jak wynika z danych bazujących na cenach transakcyjnych Cenatorium, w ostatnich 5 latach wartość tego sektora wzrosła o niemal 36 proc., względem 2,54 mld zł w 2012 r., przyciągając przede wszystkim krajowych nabywców. Mimo atrakcyjnych względemZachodu cen rodzimych apartamentów i rezydencji (za metr kwadratowy apartamentu w Warszawie trzeba zapłacić minimum 15 tys. zł, czyli 5-10 razy mniej niż w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie czy Genewie), kupujący zagraniczni stanowią zaledwie 5-10 proc. klientów. Wyraźnym potwierdzeniem dobrej kondycji rodzimego rynku premium jest też wzrost średniej kwoty wydawanej na pojedynczą nieruchomość z wyższej półki.

W 2017 r. przeciętny nabywca apartamentu lub rezydencji wydawał na jej zakup około 2 mln zł. To według szacunków o ponad 210 tys. zł więcej niż w roku 2016. Wśród lokalizacji nieruchomości luksusowych w Polsce prym niezmiennie wiedzie Warszawa, gdzie realizowanych jest ponad 40 proc. transakcji w segmencie premiumi luksusowym. Patrząc łącznie na 5 największych rynków oferujących rezydencje i apartamenty (Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Kraków i Poznań), odsetek ten wzrasta do 65 proc. Zdaniem ekspertów Poland Sotheby’s International Realty, potencjał rozwoju rynku nieruchomości premium i luksusowych w Polsce jest nadal duży i przez kolejnych 10 lat możliwe będzie osiągnięcie przez branżę dojrzałości odpowiadającej krajom zachodnim.

— Z perspektywy czysto inwestycyjnej przełoży się to z pewnością na dużo wyższą niż dotychczas stopę zwrotu, ale dla kupujących oznaczać będzie wzrost cen zakupu nieruchomości z wyższej półki — zapowiada Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający Poland Sotheby’s International Realty. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu