Dobra passa złotego przerwana. Na chwilę?

Kamil Zatoński
opublikowano: 03-07-2009, 10:27

Wczoraj o kondycję złotego pytaliśmy krajowych analityków. Dziś sprawdziliśmy prognozy ich zagranicznych kolegów. Najbardziej "byczo" do złotego nastawiony jest brytyjski HSBC. Typuje 4 zł za  euro na koniec września.

W czwartek przez cały dzień trwało przeciąganie liny między kupującymi i sprzedającymi rodzimą walutę. I kiedy wydawało się, że ci pierwsi uzyskają przewagę, gorsze dane makro z USA przechyliły szalę na korzyść strony podażowej. I tak jednak zakończona wczoraj seria siedmiu wzrostowych sesji wartości złotego była najdłuższa w tym roku. Najdłuższa, choć nie najlepsza pod względem skali umocnienia, które względem euro sięgnęło blisko 4,5 proc. Na przełomie marca i kwietnia w zaledwie trzy dni euro potaniało o około 7 proc.

Prognozy w dół

Co dalej? Polscy analitycy ostrożnie wypowiadają się na temat siły złotego, a konsensus na koniec lipca jest nawet nieco wyższy od poziomów, które na rynku można zaobserwować obecnie. Niektórzy specjaliści bez ogródek mówią jednak o przełomie i zbliżającym się powoli okresie wyraźnego umocnienia złotego. Wśród analityków zagranicznych instytucji finansowych zdecydowani optymiści są na razie w mniejszości. Według zamieszczonej w serwisie Bloomberg średniej prognoz specjalistów 23 zagranicznych banków, kurs euro do złotego na koniec trzeciego kwartału wynosić będzie 4,48 zł. To o ponad 10 groszy więcej niż wczoraj. Warto jednak zauważyć, że konsensus zwykle z pewnym opóźnieniem podąża za trendem. Jeśli wzrostowy trend będzie trwał, wkrótce średnia przesunie się z pewnością w dół.

Solidny bilans

Najbardziej "byczo" do złotego nastawiony jest brytyjski bank HSBC. Jego analitycy typują, że na koniec września za wspólną walutę zapłacimy dokładnie 4 zł, a na koniec roku — już tylko 3,80 zł. Powód wyjątkowego optymizmu to dobra sytuacja polskiego bilansu handlowego i bilansu obrotów bieżących. Mimo silnego spowolnienia naszej gospodarki, po trzech miesiącach tego roku saldo bilansu obrotów bieżących zamknęło się nadwyżką w wysokości 342 mln EUR. Jeszcze w IV kw. 2008 r. deficyt wynosił 5 mld EUR.

— Od dłuższego czasu prognozujemy wyraźne umocnienie złotego, który w ostatnim czasie zachowywał się gorzej od innych walut rynków wschodzących. Naszym zdaniem, zmiana sytuacji bilansu obrotów bieżących może sygnalizować przełom dla złotego. To dobry czas, by zająć długie pozycje w polskiej walucie — uważa Juliet Simpson, główna ekonomistka HSBC na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

Nieuzasadniona słabość

Naszą walutę i gospodarkę dobrze oceniają też analitycy KBC (według ich najnowszej prognozy PKB Polski wzrośnie w tym roku o 0,5 proc., gospodarki sąsiednich państw skurczą się) i Morgan Stanley (MS).

— Ze wzrostem PKB w okolicach zera w pierwszym kwartale polska gospodarka ma lepszy punkt wyjście do odbicia niż porównywalne kraje —uważa Pasquale Diana, ekonomista MS z Londynu.

Jego zdaniem, umocnienie złotego będzie kontynuowane, także dlatego, że inwestorzy zdali sobie sprawę, że względna słabość naszej waluty wobec korony i forinta nie miała uzasadnienia. Jednak według oficjalnej prognozy banku z 1 lipca, na koniec września kurs EUR/PLN…. spadnie do 4,50 zł. Największymi pesymistami pozostają analitycy BNP Paribas i Bank of America, którzy obstawiają, że do końca trzeciego kwartału złoty osłabnie względem euro do 4,80- -4,90 zł.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane