Dobre wyniki Apple’a to mało

opublikowano: 26-01-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Europejscy inwestorzy sprzedawali w środę akcje. Powodem były słabe wyniki kwartalne spółek. Rozczarował m.in. Ericsson. Akcje największego na świecie producenta urządzeń sieci telefonii komórkowych traciły najwięcej od 2008 r., po tym jak podał, że jego kwartalny zysk był niemal czterokrotnie niższy, niż oczekiwano.

Spadły wyraźnie kursy szwajcarskich koncernów farmaceutycznych. Akcje Novartisu taniały, bo ten zapowiedział słaby rok (m.in. z powodu utraty ochrony patentowej w USA najlepiej sprzedającego się leku). Kurs Roche spadł po wiadomości, że zdecydował się on na próbę wrogiego przejęcia amerykańskiej spółki Illumina za 5,7 mld USD. Z 19 indeksów branżowych najmocniej spadał wskaźnik spółek technologicznych i ochrony zdrowia. Najmocniej drożały spółki motoryzacyjne.

Oczekiwanie na komunikat FOMC spowodowało, że amerykańscy inwestorzy nie palili się początkowo do zakupów. Na rynku technologicznym przeważał jednak popyt, co wiązano z publikacją lepszych wyników Apple’a. Kurs spółki pobił rekord. Inne wyniki i prognozy nie budziły już jednak entuzjazmu. Taniały akcje gigantów przemysłowych: United Technologies i Rockwell Automation, których kwartalne przychody nie osiągnęły oczekiwanej wielkości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, m.drus@pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu