Dobry wrzesień dla Złotej Jesieni

Katarzyna Ostrowska
17-09-1999, 00:00

Dobry wrzesień dla Złotej Jesieni

POTRZEBA NAPRAW: Mimo nadrabiania zaległości w przesyłaniu pieniędzy do OFE i już ponad 667 mln zł wysłanych składek, w ZUS, kierowanym przez Stanisława Alota, nadal wiele jest do zrobienia. fot. Borys Skrzyński

Nie tylko posłowie chcą dokonać zmian w kierownictwie ZUS. Tego samego domaga się Leszek Balcerowicz, minister finansów. Pozycja Stanisława Alota, prezesa ZUS, jest więc coraz słabsza.

Zmian w kierownictwie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych domagają się nie tylko posłowie, ale także wicepremier Leszek Balcerowicz. Zaciągnięte w bankach kredyty na 2,8 mld zł, problemy z wypłatami rent i emerytur, śledztwo wszczęte w sprawie łódzkiego oddziału ZUS (zakup nieruchomości naraził Skarb Państwa na stratę wysokości 11 mln zł) oraz problemy z system informatycznym coraz bardziej pogrążają Stanisława Alota.

Ściganie terminów

ZUS broni się obecnie jedynie nadrabianiem opóźnień w wysyłaniu składek do funduszy emerytalnych. Do 15 września zakład przesłał do funduszy 677 mln zł (w tym około 11 mln odsetek) za 7 mln osób. Od ubiegłego tygodnia przesłana suma wzrosła o 185 mln zł. Ryszard Krauze, szef Prokomu, obiecuje, że za dwa tygodnie fundusze będą otrzymywać na bieżąco pieniądze swoich klientów.

PZU goni lidera

Liczba klientów funduszy emerytalnych zgłoszonych do ZUS sięgnęła 7,1 mln osób, z czego około 450 tys. nie jest zweryfikowanych. Commercial Union OFE BPH CU WBK zdobył już ponad 1,6 mln klientów. W szybkim tempie dogania go drugi na rynku fundusz — PZU Złota Jesień. Do lidera brakuje mu tylko około 50 tys. klientów. OFE Nationale-Nederlanden pozyskał ponad 1,16 mln członków. Do 500 tys. klientów dobijać już może fundusz AIG, Norwich Union OFE natomiast przekroczył 415 tys. Ponad 320 tys. klientów ma Zurich Solidarni OFE, 315 tys. zaś — OFE Skarbiec-Emerytura. Bankowy OFE ma już ponad 250 tys. uczestników, Winterthur OFE — 230 tys., a zamykający pierwszą dziesiątkę OFE PBK Orzeł — około 210 tys. Fundusz Ego może pochwalić się 180 tys. osób, OFE Pocztylion — 170 tys., a OFE Dom —150 tys. Do liczby 100 tys. klientów funduszowi Allianz brakuje już tylko 5 tys. Pozostałe OFE nie przekroczyły liczby 100 tys. klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobry wrzesień dla Złotej Jesieni