Doceń doświadczenie i potencjał osób 50+

opublikowano: 14-04-2021, 20:00

Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby mające 50 i więcej lat. A szkoda, bo te mają co zaoferować jako pracownicy.

W Polsce od prawie 30 lat spada liczba urodzeń, czego konsekwencją jest niedobór kadr i problemy związane z systemem zabezpieczenia społecznego i usług zdrowotnych – wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Starzenie się społeczeństwa – wyzwanie dla rynku pracy, aktywizacja pracowników 50+”.

Poprawa jakości życia

Jak złagodzić negatywne skutki zmian demograficznych? Zdaniem autorów raportu, konieczne jest wspieranie aktywizacji zawodowej osób po 50 roku życia, aby jak najdłużej pozostawały na rynku pracy. Zauważają, że ze względu na postęp cywilizacyjny i poprawę jakości życia systematycznie rośnie odsetek ludzi w wieku poprodukcyjnym.

Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w 2050 r. udział osób powyżej 65 roku życia w populacji wyniesie ok. 33 proc., natomiast osób w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym odpowiednio: 57 proc. i ok.11 proc.

Autorzy raportu zwracają uwagę na przyczyny starzenia się społeczeństwa. Wśród nich na coraz późniejsze macierzyństwo kobiet, większą ich aktywność zawodową i wydłużony okres nauki. Na starzenie się ludności wpływa też pośrednio poziom zamożności, promowany model rodziny i polityka społeczna państwa.

– Zmieniająca się struktura wieku społeczeństwa powinna uświadomić pracodawcom, jaki potencjał zawodowy i doświadczenie tkwi w osobach starszych. Bardzo ważną kwestią jest podejmowanie działań wspierających pracowników 50+, aby jak najdłużej byli aktywne zawodowo – mówi Anna Skowrońska z departamentu analiz i strategii w PARP.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jej zdaniem niezbędne są systemowe rozwiązania w ramach polityki krajowej, jak i indywidualne programy realizowane bezpośrednio w miejscach pracy.

Krzywdzące opinie

Zwraca ponadto uwagę na problemy, z jakimi osoby starsze borykają się na rynku pracy. Niestety – jak podkreśla – pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+.

– Opinie dotyczące starszych pracowników są często krzywdzące. Na ogół są to osoby lojalne, mające dużą wiedzę merytoryczną i bogate doświadczenie życiowe oraz zawodowe, które pomaga im radzić sobie w trudnych sytuacjach i dopasowywać się do specyfiki działania pracodawców – zaznacza Anna Skowrońska.

Nie ma wątpliwości, że zjawisko starzenia się społeczeństwa to jedno z najważniejszych wyzwań w Unii Europejskiej (UE).

Autorzy raportu podkreślają, że w ciągu najbliższych dwóch dekad w Polsce znacznie spadnie odsetek osób aktywnych na rynku pracy. Z jednej strony może zabraknąć rąk do pracy, zaś z drugiej wpłynie to negatywnie na system emerytalny.

W wielu krajach UE jednym z głównych priorytetów polityki rynku pracy jest zwiększenie aktywności zawodowej osób starszych. Zdaniem autorów raportu przedsiębiorcy powinni wdrażać w firmach tzw. model zarządzania wiekiem. Chodzi o strategię kierowania zespołami, które tworzą pracownicy będący w różnym wieku.

– Ważne jest dostosowanie zestawu narzędzi i instrumentów wspierających aktywizację zawodową osób 50+ do danej sytuacji gospodarczej. Istotne jest również zapewnienie dofinansowania na ten cel – podkreśla Anna Skowrońska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane