Euro znajduje się w poniedziałek na poziomie 1,1701 USD, czyli o 0,1 proc. niższym niż na zamknięciu notowań w piątek, ale pozostaje blisko piątkowego maksimum – najwyższego poziomu od końca lipca. O 0,1 proc. względem dolara tracą też kursy funta szterlinga i franka szwajcarskiego.
Powell ostrzega przed ryzykami dla rynku pracy i inflacji
Po wystąpieniu Jerome’a Powella część dużych instytucji finansowych, m.in. Barclays, BNP Paribas i Deutsche Bank, zaczęła prognozować wrześniową obniżkę stóp o 25 pb. Odmiennie oceniają sytuację eksperci Bank of America – przewidują utrzymanie stóp bez zmian, choć przyznają, że rośnie ryzyko ruchu w dół.
Kontrakty terminowe wskazują już na 87 proc. szans na wrześniową obniżkę, wobec ok. 70 proc. przed wystąpieniem Jerome’a Powella, jak wynika z narzędzia FedWatch. Kluczowe dla dalszych decyzji będą najbliższe publikacje – piątkowy wskaźnik PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, a tydzień później dane z rynku pracy.
Kurs dolara umacnia się wobec jena. USD słabnie względem juana
Dodatkowym obciążeniem dla dolara są polityczne ataki Donalda Trumpa na Jerome’a Powella i innych członków Fed, które podsycają obawy o niezależność banku centralnego. W ostatnich dniach prezydent USA zażądał rezygnacji Lisy Cook z zarządu Fed, grożąc jej dymisją w związku z kontrowersjami wokół jej kredytów hipotecznych.
Kurs chińskiego juana umocnił się w poniedziałek do najwyższego poziomu od miesiąca, korzystając na globalnej przecenie dolara. W relacji do jena amerykańska waluta wzrosła natomiast do 147,17, odrabiając część strat po piątkowym, jednoprocentowym spadku.
Prezes Banku Japonii Kazuo Ueda w weekend w Jackson Hole ocenił, że podwyżki płac rozszerzają się poza największe firmy i wciąż przyspieszają wraz z kurczącym się rynkiem pracy. Wzmocniło to oczekiwania, że Bank Japonii wkrótce powróci do podwyżek stóp.