Dolar stracił wobec euro z powodu danych z USA

Towarzystwo Ubezpieczeniowe "EUROPA" - Spółka Akcyjna
25-04-2001, 16:54

NOWY JORK (Reuters) - Euro zyskało w środę pół centa wobec dolara, ponieważ publikacja ostatnich danych makroekonomicznych z USA pokazała, że stan amerykańskiej gospodarki wciąż nie jest najlepszy.

Z danych opublikowanych przez Departament Handlu wynika, że zamówienia na dobra trwałe wzrosły w marcu o 3,0 procent. Jednak po odliczeniu dóbr związanych z transportem, takich jak samoloty i samochody, zamówienia spadły o 1,8 procent, czyli najwięcej od grudnia. "Te dane są słabe i myślę, że euro wkrótce wzrośnie do poziomu 90,30 centa" - powiedział Russell LaScala, dealer z Citibanku.

Euro nie zareagowało na znane już wcześniej z przecieków dane Komisji Europejskiej, która obniżyła prognozę wzrostu dla strefy euro na ten rok do 2,8 z wcześniejszych 3,2 procent.

Jeszcze dalej poszedł Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który wcześniej szacowany wzrost w strefie euro na poziomie 2,4 procent, ale obniżył prognozę o cały punkt procentowy.

Do wcześniejszych spadków euro przyczyniło się także przekonanie inwestorów, że w czwartek Europejski Bank Centralny (ECB) nie obniży stóp procentowych.

Za euro płacono w Nowym Jorku 89,90 centa. W ciągu dnia wzrosła o 0,55 procent. Wspólna waluta zyskała także względem jena i kosztowała 109,80 jena, co oznacza zwyżkę o 0,45 procent.

Kurs jena do dolara nie zmieniał się i amerykańska waluta kosztowała 122,24 jena. Według dealerów kurs dolara do jena nie będzie podlegał większym zmianom do czasu aż inwestorzy zdecydują, czego mogą się spodziewać po nowym premierze, Junichiro Koizumi.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Towarzystwo Ubezpieczeniowe "EUROPA" - Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar stracił wobec euro z powodu danych z USA