Dolar walutą wysokiego ryzyka

MD
opublikowano: 24-08-2009, 00:00

Rola dolara, jako dobry

Rola dolara, jako dobry

sposób na przechowywanie

wartości stoi pod znakiem

zapytania — uważa

Joseph Stiglitz.

Znany ekonomista twierdzi, że amerykańska waluta obciążona jest obecnie wysokim ryzykiem.

— Jest potrzeba stworzenia globalnego systemu rezerw — powiedział Joseph Stiglitz, profesor Uniwersytetu Columbia, podczas piątkowej konferencji w Bangkoku.

Jego zdaniem, obecny system rezerw jest "w stanie wrzenia".

—  Dolar nie służy dobremu przechowaniu wartości. Obecnie nie daje prawie zysku i ktokolwiek na niego spojrzy, musi przyznać, że jest obciążony wysokim ryzykiem — twierdzi Stiglitz. 

Ekonomista, laureat Nagrody Nobla i były główny ekonomista Banku Światowego, zwrócił uwagę, że władze w USA i Europie spowodowały znaczny wzrost płynności na rynkach, co może powodować powstawanie baniek spekulacyjnych za sprawą ograniczonych możliwości inwestowania. Podkreślił, że nie jest przekonany, iż zgodnie z deklaracjami Fed zdoła zmniejszyć płynność, kiedy nastąpi taka potrzeba.

Stiglitz powiedział, że obecny kryzys sygnalizuje porażkę kapitalizmu w amerykańskim stylu. W jego opinii, światowy system finansowy działa jedynie dzięki powtarzanym przez rządy akcjom ratunkowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar walutą wysokiego ryzyka