Dopieszczeni menedżerowie giełdowych spółek

  • PAP
opublikowano: 02-12-2021, 07:33

O ponad 40 proc. wzrosło w ciągu dekady średnie roczne wynagrodzenie członka zarządu spółki notowanej na warszawskiej giełdzie. Rok do roku wzrost też nie jest niski, wynosi 9 proc. - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Rz" komentuje, że takie wzrosty mogą zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że w 2020 r. przychody spółek z powodu pandemii praktycznie stały w miejscu.

"Ale za to poprawiła się rentowność: przeciętny wynik finansowy wzrósł o połowę, a więc kilka razy więcej niż dynamika pensji zarządów" – podaje "Rz" powołując się na dane firmy Grant Thornton. Zaznaczono, że firmom udało się ściąć koszty, co pomogło podnieść rentowność.

Według dziennika w relacji do zysków koszt wynagrodzeń zarządów spadł. "Wynagrodzenia zarządów, choć rosną, były więc dla spółek mniejszym obciążeniem niż przed pandemią" – podsumowują eksperci Grant Thorntona cytowani przez dziennik.

Najwyższe wynagrodzenie wypłacono zarządom Amiki, Comarchu , CD Projektu i mBanku. "W zestawieniu najbardziej hojnych firm najwięcej jest banków. Wiele wskazuje, że w 2021 r. zdecydowana większość giełdowych spółek też zwiększy zyski. Może przełożyć się to na dalsze podwyżki dla menedżerów" - przewiduje "Rz".

Dziennik podaje, że statystyczna spółka giełdowa wypłaciła w 2020 r. swojemu zarządowi niemal 2,8 mln zł, licząc pensję podstawową oraz premie i prowizje.

Poniżej prezentujemy oświadczenie spółki Amica

Oświadczamy, że zawarte w raporcie dane odnoszące się do wynagrodzenia Zarządu Amica S.A. za 2020 rok są błędne.

W raporcie wskazano, że wynagrodzenie Zarządu Amica S.A. za 2020 rok wyniosło 25,2 mln zł. Tymczasem wynagrodzenie Zarządu Amica S.A. za 2020 rok wyniosło 17,7 mln zł, z czego 8 mln zł w akcjach.

Zawyżona kwota w raporcie firmy Grant Thornton wynika z wyceny akcji w ramach programu akcyjnego na całą 4-letnią kadencję Zarządu, co znacząco zwiększa podawane wskaźniki, a także wprowadza odbiorców w błąd. Wzrost wyceny w roku 2020 w kwocie 8 mln zł związany jest z rozpoznaniem części kosztów programu akcyjnego dotyczących lat 2021-2023, a ujęcie to wynika z modelu wyceny IFRS 2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane