„Doradcy inwestycyjni równie skuteczni jak małpy”

Równie skuteczne jak porady specjalistów byłoby posługiwanie się przy wyborze akcji do portfela ślepym losem – oceniają Stephen Dubner oraz Steven Levitt, autorzy sprzedanej w 4 milionach egzemplarzy książki Freakonomia.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę porady specjalistów odnośnie wyboru spółek, to okaże się, że najbardziej poważani i najlepiej opłacani eksperci są równie skuteczni, jak małpa, której by kazać rzucać do tarczy – powiedział Stephen Dubner w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Dlatego czytając rekomendacje inwestorzy zawsze powinni uwzględniać, jakimi motywami kierują się ich autorzy. Jak dodawał Steven Levitt, należy też pamiętać, że po drugiej stronie transakcji jest inny inwestor, który jest równie pewny siebie i równie optymistycznie nastawiony co do wyniku inwestycji jak my. Na koniec okazuje się jednak, że tylko jedna strona może mieć rację.

- Wszyscy ci niesamowicie sprytni inwestorzy sprawiają, że ceny aktywów odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje. To właśnie dlatego rynki są takie skuteczne – oceniał Steven Levitt.

Zobacz więcej

Szympansica Lucy wybiera kulki z symbolami spółek giełdowych (Fot: Grzegorz Kawecki, "Puls Biznesu")

ZOBACZ, JAK RADZI SOBIE SZYMPANSICA LUCY >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Doradcy inwestycyjni równie skuteczni jak małpy”