Dostawca P&G chce wydać 200 mln zł

MAG
opublikowano: 25-06-2009, 00:00

Weyerhaeuser, który produkuje m.in. wkłady do pieluszek, myśli o fabryce w Europie.

Weyerhaeuser, który produkuje m.in. wkłady do pieluszek, myśli o fabryce w Europie.

Około 200 mln zł inwestycji i 100 miejsc pracy — to plany Weyerhaeuser, firmy notowanej na giełdach w Nowym Jorku i Chicago, która ma 22 mln akrów lasów w USA, Kanadzie, Urugwaju i Chinach, a w ubiegłym roku zanotowała sprzedaż netto wysokości 8 mld USD. Oprócz uprawy lasów i sprzedaży drewna, koncern buduje z niego domy i produkuje rozmaite wyroby: opakowania, elementy budowlane czy włókna celulozowe wykorzystywane m.in. w wyrobach sanitarnych. Firma prowadzi działalność w 10 krajach, ale w Europie ma jedynie biuro sprzedaży w Belgii.

— Teraz chce zbudować pierwszą fabrykę w Europie — ujawnia źródło "PB".

W grę wchodzą m.in. Polska i Turcja. Koncern Procter Gamble (PG) produkuje w Warszawie pieluszki pampers, do których Weyerhaeuser mógłby z nowej fabryki dostarczać włókna celulozowe. Ma także fabrykę pieluch w Turcji.

Chodzi o duży zakład ulokowany na kilkunastu hektarach. Przedstawiciele firmy byli w Polsce w marcu, o czym doniósł "Tomaszowski Informator Tygodniowy". Ponieważ firma szuka terenu z bocznicą kolejową, Tomaszów odpadł. Firma rozważa jednak budowę fabryki w Kutnie.

— W grę wchodzi albo bocznica kolejowa, albo dostęp do portu, bo firma chce sprowadzać swoje materiały — twierdzi rozmówca "PB".

Dlatego koncern może też zainwestować w Gdańsku.

— Ale decyzja nie zapadła. Miała być w Boże Ciało. Dostaliśmy listę pytań, na które już wcześniej odpowiedzieliśmy, gra zaczyna się od nowa. Na dodatek wciąż nie ma pewności, że to będzie Polska — podkreśla jedno z naszych źródeł.

Negocjacje trwają od sześciu miesięcy.

Firma niekoniecznie jest zainteresowana specjalną strefą ekonomiczną. Rozliczenia z Procter Gamble, który byłby głównym odbiorcą fabryki, powodują, że polski zakład nie będzie przynosił zbyt dużych zysków, a to oznacza, że inwestor nie mógłby wykorzystać zwolnień podatkowych. Parametry inwestycji wskazują, że Weyerhaeuser nie będzie mógł ubiegać się ani o grant w ramach programu wieloletniego wsparcia (nawet jeśli resort gospodarki złagodzi kryteria, firma musiałaby stworzyć 300 miejsc pracy i zainwestować 600 mln zł), ani o dofinansowanie unijne w ramach programu wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki (choć wartość inwestycji jest wystarczająco wysoka, trzeba stworzyć co najmniej 200 miejsc pracy).

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane