Droga na szczyt nie jest usłana różami

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 12-03-2021, 10:50

Gołębi wydźwięk wczorajszego posiedzenia EBC i podpisanie przez prezydenta Bidena pakietu fiskalnego, który otwiera drogę do wypłaty świadczeń Amerykanom, okazało się czynnikiem niewystarczającym do utrzymania pozytywnego tonu na rynkach akcyjnych przez dłuższy czas.

Po wczorajszych wzrostach na Wall Street dziś nastoje korygują się, a notowania kontraktu terminowego na S&P500 cofają się w kierunku 3900 pkt. Początek sesji na Starym Kontynencie również przebiega pod dyktando sprzedających, gdyż Dax spada poniżej 14500 pkt. Ruch ten jest relatywnie niewielki i ponownie powodowany wzrostem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które wróciły do 1.6%. EBC wczoraj zakomunikował, że w najbliższych miesiącach przyspieszy program skupu aktywów. To w reakcji na wzrost rentowności i zacieśnienie warunków finansowania. Rada Prezesów zdecydowanie bardziej niż Fed chce przeciwdziałać tym trendom. Jednym z czynników przemawiających za tym jest niższe momentum wzrostowe i gorsze perspektywy inflacji. Rentowności są teraz największym zagrożeniem dla cen akcji, ale wydarzenia tego tygodnia – niższe dane o inflacji w USA oraz zapowiedź działań EBC – powinny stabilizować sytuację na rynku długu. Obok wyższych rentowności spółkom technologicznym ciążą dziś informacje płynące z Chin o podjęciu działań antymonopolowych przeciw największej azjatyckiej spółce Tencent. Nie są to pierwsze tego typu kroki i pomijając sytuację konkretnej spółki nie powinny mieć bardziej długoterminowego wpływu na rynek. Ceny obligacji będą też jeszcze przez pewien czas przyczyniać się do odpływu kapitału z rynku akcyjnego, ale nie powinny wytrącić go z trendu wzrostowego.

Wyższe rentowności w USA pomagają dolarowi, a kurs EURUSD spada w kierunku 1.19. Aprecjację amerykańskiej waluty widać wobec całego grona G10. Kurs USDJPY testuje ostatnie maksima powyżej 109, a para USDCHF wraca powyżej 0.93. Cena jednej uncji osuwa się w kierunku 1700 USD i nie można wykluczać pogłębienia tego poziomu i testu ostatnich minimów. Żółty metal pozostaje ściśle skorelowany z notowaniami amerykańskiej waluty i kursem EURUSD. Ropa po burzliwej pierwszej połowie tygodnia stabilizuje się w rejonie 65 USD za baryłkę WTI i nie wykluczone, że w tych okolicach znajdzie krótkoterminowy punkt równowagi. Choć podaż pozostaje niska, to do kontynuacji wzrostów potrzeba jeszcze kolejnych sygnałów potwierdzających odradzanie się koniunktury na świecie. Dziś w kalendarium należy zwrócić uwagę na marcowe wstępne dane Uniwersytetu Michigan obrazujące nastroje amerykańskich gospodarstw domowych. Sytuacja epidemiologiczna w USA poprawia się, a perspektywa szybkiej wypłaty świadczeń z kolejnego pakietu fiskalnego może też już przekładać się na lepszy sentyment.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane