Czytasz dzięki

Drogocenna woda

W Polsce mamy równie mało wody jak w Egipcie. Warto inwestować w jej wielokrotne użycie.

Proponowana przez Ministerstwo Środowiska zmiana przepisów prawa wodnego budzi kontrowersje wśród przedsiębiorców. 6 czerwca „PB” pisał, że wielu z nich obawia się wzrostu opłat o 500-600 proc. Eksperci i przedstawiciele sektora ochrony środowiska podkreślają natomiast, że woda jest drogocennym zasobem, którego brak czy marnotrawstwo także może słono kosztować.

Zobacz także

— W Polsce mamy kryzys wodny i zasoby porównywalne do Egiptu. Łączna objętość wody zmagazynowanej w zbiornikach retencyjnych stanowi niespełna 6 proc. średniego rocznego odpływu rzek. Jest to jedynie połowa średniej europejskiej oraz połowa ilości wody niezbędnej do zapewnienia strategicznego zasobu na wypadek katastrofy. W 2015 r. suszą zagrożonych było 99 proc. powierzchni upraw rolnych, a straty w rolnictwie wyniosły ponad 1 mld zł. Deficyt wody był o 270 proc. większy niż w ostatnich dziesięciu latach — alarmuje Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ — Global Compact w Polsce. Zapewnia, że wprowadzenie zmian w zarządzaniu gospodarką wodną jest konieczne, by zarówno przedsiębiorcy, jak i odbiorcy indywidualni oszczędzali wodę.

— Jej zużycie przez gospodarstwa domowe spadło o połowęw porównaniu z latami 90., ale niektóre sektory gospodarki wciąż nie zarządzają zasobami wodnymi w sposób zrównoważony. Dlatego wprowadzenie przepisów mających na celu dbałość o zasoby wodne w Polsce jest niezbędne — uważa Kamil Wyszkowski.

Z oczyszczalni do stawów

Przedsiębiorcy z sektora ochrony środowiska zapewniają, że inwestycje w zarządzanie zasobami wodnymi i ich uzdatnianie pozwolą na wielokrotne używanie oczyszczonej wody w przemyśle, dzięki czemu opłaty za nią nie będą wygórowane.

— Dotychczas woda była zbyt tania i niewiele zakładów, poza podmiotami z przemysłu lotniczego i elektronicznego, interesowało „zawracanie” jej do produkcji. Tymczasem wiele naszych technologii daje możliwość odzysku wody. Przykładem może być wykorzystanie oczyszczonych ścieków komunalnych do hodowli ryb w gminie Słupia czy odprowadzanie do stawów rybnych około 1400 m sześc. na dobę oczyszczonych ścieków z zakładu mleczarskiego SM Ryki. Właściciele tych stawów pewnie nieco zaoszczędzą na nowych opłatach — uważa Paweł Pietraszek, dyrektor ds. technologii w grupie firm PP-EKO i Symbiona, zajmujących się wdrażaniem technologii ochrony środowiska. Zapewnia, że potencjalni klienci już zgłaszają się, rozważając realizację projektów pumożliwiających „zawracanie” wody do produkcji. Na konieczność inwestycji i redukcję zużycia zwracają także uwagę przedsiębiorcy z branży cementowej. Obawiają się jednak znacznego wzrostu kosztów, zwłaszcza za wykorzystanie wody w kopalniach. — W naszym przypadku, w negatywnym scenariuszu, koszty z tytułu zużycia wody wzrosłyby ponad 200 razy. Konieczne jest więc doprecyzowanie zapisów prawa wodnego, szczególnie dotyczących kryteriów zwolnienia wód kopalnianych z opłat — twierdzi Ernest Jelito, prezes spółki Górażdże Cement.

Priorytet energetyczny

Kamil Wyszkowski uważa natomiast, że łagodniej trzeba potraktować energetykę wodną, by z powodu wysokich opłat nie przestała być opłacalna. — Potencjał hydroenergetyczny polskich rzek to 25 TWh, z czego wykorzystujemy niecałe 20 proc., podczas gdy średnia europejska wynosi 45 proc., a niektóre kraje wykorzystują niemal 90 proc. Z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski i rozwój energetyki odnawialnej zapisy prawa wodnego powinny uwzględniać nie tylko racjonalną gospodarkę wodną, ale także dbałość o zrównoważony rozwój innych sektorów — twierdzi Kamil Wyszkowski. © Ⓟ

34,5 mld zł Na tyle resort środowiska szacuje koszty podwyżki opłat za wodę dla przemysłu i rolnictwa w najbliższej dekadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane