Drożeją biura w Warszawie

opublikowano: 16-04-2019, 22:00

Aglomeracja warszawska oferuje 5,65 mln m kw. powierzchni biurowej — szacuje Walter Herz, firma świadcząca usługi doradztwa inwestycyjnego na rynku nieruchomości komercyjnych.

W ciągu 2-3 lat analitycy spodziewają się powstania 850 tys. m kw. Już popyt na biura w stolicy „jest dwukrotnie większy niż nowa oferta deweloperów”. Współczynnik pustostanów jest najniższy od siedmiu lat — wynosi 8,6 proc. Pociąga to za sobą wzrost opłat czynszowych. Nie oznacza natomiast braku zainteresowania przestrzenią do pracy w budynkach o najwyższej klasie, droższej od pozostałych. Walter Herz zaznacza, że większość nowych obiektów to biurowce certyfikowane. Opłaty eksploatacyjne są w nich średnio o ok. 5 proc. mniejsze niż standardowo. Czynsz natomiast — o 13 proc. wyższy.

30,7 proc. O tyle wyższe są średnio stawki czynszu za wynajem powierzchni biurowej w warszawskich budynkach klasy A i A+ w porównaniu z biurowcami klasy B i B+, — wykazał Walter Herz.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu