Druga próba sprzedaży gniewskiego zamku

ANP
opublikowano: 09-12-2008, 00:00

Włodarze gminy wierzą, że znajdą się chętni na zamek. Polmlek wciąż jest zainteresowany, ale nie po tej cenie.

Włodarze gminy wierzą, że znajdą się chętni na zamek. Polmlek wciąż jest zainteresowany, ale nie po tej cenie.

Burmistrz miasta i gminy Gniew ogłosił drugi przetarg na sprzedaż zamku z XIII wieku. Cena wywoławcza wynosi 41,1 mln zł.

— Przetarg wspomagamy intensywną kampanią marketingową, m.in. rozsyłamy informacje o przetargu do licznych hoteli. Jesteśmy optymistami i wierzymy, że znajdzie się kupiec. Cena nie jest wygórowana — uważa Bohdan Olszewski, zastępca burmistrza.

W pierwszym przetargu, ogłoszonym w sierpniu, do urzędu nie wpłynęła ani jedna oferta, choć zainteresowanych było sporo. Pewniakiem wydawał się jeden z największych krajowych producentów mleczarskich — firma Polmlek. Spółka miała jednak kłopot z uzyskaniem kredytu.

— Czasy się zmieniły i dziś fundusze oraz banki nie chcą finansować nawet 20 proc. inwestycji. A zamek w Gniewie będzie wymagać zainwestowania ponad 100 mln zł. 41 mln zł to zdecydowanie za dużo i dlatego nie będziemy przystępować do drugiego przetargu. Czekamy na duże obniżenie ceny — mówi Andrzej Grabowski, właściciel grupy Polmlek.

Dodaje, że w przypadku nierozstrzygnięcia drugiego przetargu, grupa przystąpi do bezpośrednich negocjacji z władzami miasta.

Polmlek planował stworzenie w zamku centrum wypoczynkowo-konferencyjnego z 400-pokojowym hotelem. Oferty na gniewski zamek można składać do 9 marca. Rozstrzygnięcie ma nastąpić 10 dni później.

Na sprzedaż wystawiony jest również zamek w Sztumie, w XIV wieku letnia rezydencja wielkiego mistrza krzyżackiego. Posiadłość wyceniono na 7,4 mln zł. Ma być zagospodarowana jako centrum hotelowo-konferencyjne, a szacowane inwestycje w odbudowę i modernizację mogą sięgnąć 30 mln zł. Oferty można składać do końca marca.

100

mln zł Tyle, według szacunków Polmleku, musiałyby wynieść inwestycje w zamek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane