Dyplomatyczne gry frankowe

  • PAP
opublikowano: 21-02-2019, 07:47

Projekt, który miał być spełnieniem prezydenckiej obietnicy, rozsierdził zarówno banki, jak i fraknowiczów. Zagraniczni dyplomaci ostrzegają rząd przed pozwami inwestorów, czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Dla części kredytobiorców walutowych rozwiązania proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę to kapitulacja przed bankami. Stowarzyszenia frankowiczów chcą anulowania umów lub ich przeliczenia po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania" - czytamy w dzienniku.

"Ustawa przewiduje powołanie Funduszu Konwersji. Mają się jednak na niego składać banki - proporcjonalnie do wielkości portfela kredytów frankowych. Pieniądze te mają trafić na pokrycie strat, jakie kredytodawcy poniosą na przewalutowaniu po kursie odbiegającym od rynkowego" - podaje "DGP".

Jak wskazuje gazeta ambasady Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii ostrzegają, że projekt może naruszać zasady unijne i "wejście ustawy w życie może skończyć się pozwami przeciwko Polsce składanymi przez zagranicznych właścicieli banków" - czytamy.

Zdaniem wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy nie ma podstaw do takich obaw. Zaznaczył, że "wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej oraz motywowanie do przeprowadzania konwersji w przypadku kredytów odnoszonych do walut obcych to dobre rozwiązania prawne. Powinny jak najszybciej wejść w życie".

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu