Dyplomatyczne gry frankowe

  • PAP
opublikowano: 21-02-2019, 07:47

Projekt, który miał być spełnieniem prezydenckiej obietnicy, rozsierdził zarówno banki, jak i fraknowiczów. Zagraniczni dyplomaci ostrzegają rząd przed pozwami inwestorów, czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Dla części kredytobiorców walutowych rozwiązania proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę to kapitulacja przed bankami. Stowarzyszenia frankowiczów chcą anulowania umów lub ich przeliczenia po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania" - czytamy w dzienniku.

"Ustawa przewiduje powołanie Funduszu Konwersji. Mają się jednak na niego składać banki - proporcjonalnie do wielkości portfela kredytów frankowych. Pieniądze te mają trafić na pokrycie strat, jakie kredytodawcy poniosą na przewalutowaniu po kursie odbiegającym od rynkowego" - podaje "DGP".

Jak wskazuje gazeta ambasady Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii ostrzegają, że projekt może naruszać zasady unijne i "wejście ustawy w życie może skończyć się pozwami przeciwko Polsce składanymi przez zagranicznych właścicieli banków" - czytamy.

Zdaniem wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy nie ma podstaw do takich obaw. Zaznaczył, że "wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej oraz motywowanie do przeprowadzania konwersji w przypadku kredytów odnoszonych do walut obcych to dobre rozwiązania prawne. Powinny jak najszybciej wejść w życie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu