Dystrybutora chętnie przejmę!

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 16-05-2005, 00:00

Producent opraw oświetleniowych zaczyna ofertę publiczną, ale już myśli o następnej. Tym razem na przejęcia.

Od jutra można się zapisywać na 1,25 mln nowych i 4,9 mln starych akcji Leny Lighting. Spółka ze Środy Wielkopolskiej chce uzyskać około 12 mln zł, ale za kilka miesięcy może ponownie sięgnąć po kapitał z rynku publicznego.

— Jak już zadomowimy się na giełdzie i zyskamy zaufanie inwestorów, chcemy podjąć się roli ośrodka konsolidacji naszego sektora —mówi Maciej Rychlewski, prezes Leny.

Przygotowania do akwizycji już się rozpoczęły. W tym roku raczej nie uda się jeszcze dopiąć żadnej transakcji, ale w przyszłym możliwe jest kilka przejęć. Lena jest czołowym europejskim dostawcą przenośnych opraw do oświetlania warsztatów, klatek schodowych czy piwnic oraz plafonów. Ale większość produkcji zleca kooperantom, koncentrując się głównie na dystrybucji. I tak ma pozostać.

— Nie interesują nas raczej zakłady produkcyjne, chcemy przejmować dystrybutorów — dodaje prezes.

Lena na krajowym rynku oświetleniowym zajmuje 3-4 miejsce. Jest więc sporo mniejszych firm, które mogą być interesujące. Zarząd rozważa też kupno spółki zagranicznej. Tu kierunek jest dosyć jasny — Europa Zachodnia. Lena już obecnie 52 proc. sprzedaży uzyskuje z eksportu.

Wpływy z obecnej oferty będą zbyt małe, aby mogły sfinansować program akwizycji. Zresztą te środki są już wstępnie rozdysponowane, posłużą m.in. na kupno nowych maszyn, rozbudowę powierzchni magazynowej i wprowadzenie zintegrowanego systemu informatycznego. Dlatego prezes przyznaje, że jeśli przytrafią się dobre okazje do zakupu, to Lena przymierzy się do kolejnej emisji akcji, choć może też posiłkować się kredytami, które do tej pory wykorzystywała w niewielkim stopniu.

W 2004 r. Lena miała 76,3 mln zł sprzedaży i 11 mln zł zysku. Prognoza na ten rok mówi o wzroście wyników odpowiednio o 24,5 proc., do 95 mln zł, i prawie 32 proc., do 14,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dystrybutora chętnie przejmę!