Czytasz dzięki

Dywersyfikacja i logistyka lekiem na kryzys

PAWEŁ GRUZA, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź
opublikowano: 07-09-2020, 22:00

WKGHM skutecznie przeciwdziałamy trudnościom wywoływanym przez pandemię COVID-19 w kontekście handlu zagranicznego.

Utrzymujemy zakładane plany produkcyjne i sprzedażowe. Szereg skutecznych operacji logistycznych i handlowych pozwala nam na odpowiednie alokowanie sprzedaży stosownie do potrzeb i ograniczenie wpływu poszczególnych ryzyk związanych z pandemią.

Kluczowe znaczenie ma tu dywersyfikacja, zarówno portfela odbiorców, jak i asortymentu produktów. Dynamiczne kształtowanie struktury sprzedaży pozwala na utrzymywanie odpowiedniego poziomu popytu. Monitorujemy sytuację wpływającą na działalność naszych klientów w różnych krajach i szlakach tranzytowych, a w przypadku problemu w jakimś regionie geograficznym jesteśmy w stanie zwiększyć poziom sprzedaży w innym. Pozwala na to szerokie spektrum naszych klientów, zarówno z regionu Europy, jak i Chin, innych krajów azjatyckich, Australii czy USA.

Skuteczne prowadzenie sprzedaży w czasie pandemii nie byłoby jednak możliwe bez odpowiedniego udrożnienia logistyki. Podjęliśmy intensywne działania w zakresie poszerzenia bazy dostawców usług transportu lądowego oraz morskiego, a także identyfikowaliśmy alternatywne drogi dostaw produktów. Po stronie obsługi klienta wdrażano też odpowiednie procedury skutkujące brakiem zakłóceń. Istotne są również odpowiednie działania handlowe, w tym współpraca z firmami handlowymi, które dzięki swojej elastyczności i zwiększonej otwartości na ryzyko pozwalają na zwiększenie sprzedaży bez pogłębiania naszej ekspozycji na ryzyko kredytowe.

Rejestrując nasze produkty na giełdach metali, jesteśmy w stanie lokować nadwyżki zapasów w magazynach giełdowych. Pomocna jest także obecność na rynku krótkoterminowym, co pozwala na natychmiastową alokację materiału w ramach aktualnego popytu wśród kontrahentów. Jest to możliwe dzięki utrzymywaniu pozytywnych relacji długoterminowych z klientami. Ich odpowiednio szerokie grono oraz dynamiczna i elastyczna logistyka to nasz lek na kryzys związany z pandemią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAWEŁ GRUZA, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź

Polecane