Działa, nie działa

Paweł Zielewski
opublikowano: 19-04-2005, 00:00

Dlaczego karty wydane w Belgii bez problemu działają w Polsce, a wydane w Polsce sprawiają czasem kłopot w Belgii? Bo tak.

Każdego roku, przejęci bezpieczeństwem pieniędzy swoich klientów, bankowcy radzą zabierać w dalekie podróże karty płatnicze. Każdego roku z zagranicznych wojaży wraca ogromna liczba turystów psioczących na bankowców. Również tych, którzy w Polsce czują się wyjątkowo doceniani.

Płaska złota jak zwykła

Niestety, nikt nie potrafi zrozumieć, a co dopiero wyjaśnić wątpliwej jakości fenomenu nagłego braku użyteczności części kart części polskich banków nabytego z chwilą przekroczenia granicy.

Nie należy jednak popadać w panikę i rezygnować z zabierania ze sobą plastikowych pieniędzy. To nadal najbezpieczniejszy sposób zabezpieczenia finansów na wakacje. Coraz ważniejsze jest jednak określenie ryzyka „zepsucia się” karty poza Polską.

Międzynarodowy kłopot

Nie ma co kryć — zapowiedzi bankowców o „międzynarodowości” wszystkich kart płatniczych wydawanych przez polskie banki nie zawsze zgadzają się ze stanem faktycznym. Ci, którzy mają i mogą — powinni w zagraniczne podróże zabierać ze sobą dwie karty — płaską, jak Visa Electron lub Maestro, i wypukłą, jak Visa Classic czy MasterCard. Zabranie ze sobą jedynie karty płaskiej, nawet złotej kredytowej, podwyższa ryzyko pozostania bez pieniędzy w najmniej oczekiwanym momencie.

Zdaniem użytkowników kart, nie ma reguły, którego banku karty sprawiają najwięcej problemów. Z drugiej strony, największe ryzyko, że bankomat lub sklepowy terminal nie przyjmie naszej propozycji zapłacenia plastikowym płaskim pieniądzem występuje w Anglii, Francji, Grecji, na Węgrzech, Słowacji, Austrii, Hiszpanii. Nazwy tych krajów najczęściej pojawiają się w złorzeczeniach polskich turystów, posiadaczy wszelkiego rodzaju kart płaskich. I chociaż nie jest to zjawisko tak powszechne, jak kilka lat temu, to jednak wciąż jest.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Działa, nie działa