Dzielnica wielu perspektyw

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

Przemiana Pragi — skansenu przedwojennej Warszawy — w centrum artystycznej i biznesowej awangardy przynosi efekty. Modne kluby przyciągają gości, a ceny lokali szybują w górę

W 2013 r. Praga Północ w plebiscycie na najbardziej nieprzyjazną dzielnicę Warszawy uzyskała 70 proc. wskazań. Dwa lata później już tylko 30 proc. badanych odrzucało jej wybór na miejsce zamieszkania. Dziś przeciętne ceny nowych mieszkań na Pradze wzrosły do 10,2 tys. zł za mkw. i zbliżyły się do cen ze Śródmieścia Warszawy — wynika z danych Reas, firmy doradczej na rynku mieszkaniowym. Według Kazimierza Kirejczyka, prezesa firmy Reas, wysokość średnich cen to zasługa prestiżowych inwestycji, np. Portu Praskiego, Konesera, Bohemy. Przez dwa ostatnie lata liczba nowych lokali dostępnych w sprzedaży wzrosła trzykrotnie.

Program rewitalizacji zakłada m.in. modernizację wielu kamienic, działania wspierające przedsiębiorczość i innowacyjne start-upy, pomoc młodym ludziom z pomysłem na biznes.
Zobacz więcej

PRAGA PÓŁNOC:

Program rewitalizacji zakłada m.in. modernizację wielu kamienic, działania wspierające przedsiębiorczość i innowacyjne start-upy, pomoc młodym ludziom z pomysłem na biznes. Marek Wiśniewski

— Praga przez lata uznawana była za jedną z mniej atrakcyjnych dzielnic Warszawy. Przedwojenne fabryki i liczne zakłady przemysłowe zostały zamknięte, a kamienice i inne budynki mieszkalne latami niszczały. Jednakże wizerunek Pragi stale się zmienia. Dzięki rewitalizacjom i nowym inwestycjom Praga sukcesywnie zyskuje w oczach warszawiaków, a jej szerokie zaplecze kulturalno-gastronomiczne zachęca wielu do spędzania tu wolnego czasu. Praski klimat przyciąga warszawską bohemę artystyczną, a dzielnica staje się kolebką kulturalną, kreatywną i artystyczną stolicy — przekonuje Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badań rynku Knight Frank, wydawcy publikacji „Warszawska Praga zmienia oblicze”.

Skarby historii

Dlaczego tak duże zmiany okazały się możliwe? Praga wykorzystuje swoje naturalne atuty — przede wszystkim ocalałą przedwojenną architekturę. Eksperci Knight Frank podkreślają rolę władz miasta i Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014-22. Jego założenia obejmują m.in. modernizację wielu kamienic, budowę nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, działania wspierające przedsiębiorczość i innowacyjne start-upy, pomoc młodym ludziom z pomysłem na biznes, a także tworzenie miejsc zachęcających warszawiaków i turystów do spędzania tu wolnego czasu. Również prywatni inwestorzy odkrywają potencjał historycznych kamienic.

Przeznaczona swego czasu do wyburzenia na Brzeskiej 18 ma po gruntownej renowacji pomieścić 54 apartamenty i pięć lokali handlowych. Drugie życie zyskają także kamienice przy Targowej 21, Jagiellońskiej 22, Okrzei 26 i Kępnej 15.

Czar czerwonej cegły

Podobnie dzieje się z większymi kompleksami budynków poprzemysłowych, które po rewitalizacji pełnią bardziej zróżnicowane funkcje. Do takich projektów prywatnych deweloperów należy np. Centrum Praskie Koneser. W dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek powstanie niemal 30 restauracji, kawiarni i barów, 3-gwiazdkowy hotel ze 141 pokojami, ponad 25 tys. powierzchni biurowej.

Projekt Bohema zakłada zbudowanie na terenach po dawnych fabrykach Schicht i Polleny około 900 mieszkań, przestrzeni handlowo-usługowo-rozrywkowej, powierzchni biurowych/coworkingowych, a także gastronomiczno-restauracyjnej. W dawnym Porcie Praskim powstaje cała dzielnica mieszkaniowa złożona z kilku części: Starej Pragi, gdzie będą nowoczesne budynki mieszkalne, Docklands (luksusowa dzielnica z restauracjami, butikami i przystanią), City (dzielnica biznesowa) i Media Parku (dzielnica mediów i technologii). Podobnie różnorodne funkcje pełni położona tuż przy granicy Pragi Północ z Pragą Południe inwestycja Soho Factory.

Innowatorzy i artyści

Praskie klimaty udało się wykorzystać, by przyciągnąć turystów i mieszkańców innych dzielnic stolicy, poszukujących kontaktu z oryginalną miejską kulturą.

— Praga stała się jednym z ważniejszych zagłębi kultury i sztuki teraźniejszej Warszawy. Znajdują się tu liczne teatry, galerie, kluby i inne awangardowe przedsięwzięcia artystyczne, przyciągające zarówno warszawiaków, jak i turystów. Co roku organizowane jest tu kilka festiwali, m.in. Otwarta Ząbkowska, Urodziny Pragi, Noc Pragi, świąteczne kiermasze, Ząbkowska KULmixTURA czy Jarmark Floriański. Artystyczny charakter Pragi podkreślają nietypowe murale, które można obejrzeć na wielu budynkach — mówi Aleksandra Burkot, konsultant w dziale badań rynku Knight Frank.

Na biznesowej mapie Warszawy wizerunek Pragi zmienia się diametralnie. Po przemysłowym zostało jedynie wspomnienie, a nowy nadaje branża kreatywna. Dzielnica przyciąga klimatem artystów i projektantów, powstają więc miejsca przeznaczone dla przedsiębiorców z tej branży: Centrum Kreatywności Targowa, Creative Hub Targowa, Art Cluster czy planowane Centrum Kreatywności Nowa Praga i przestrzeń dla biznesu w projekcie Bohema.

Swoje miejsce odnajdują tu również firmy technologiczne i coworkingi, gromadzące start-upy i freelancerów. O przyszłym wizerunku biznesowym dzielnicy zadecydują też pewnie większe inwestycje biurowe, o których wspomina się, myśląc o terenach przy Stadionie Narodowym.

Motory zmian

Inwestycjami nadającymi większy impet zmianom na Pradze były kolejno: budowa Galerii Wileńska, Stadionu Narodowego i w końcu doprowadzenie drugiej linii metra i modernizacja kolei.

— Komunikacja zawsze ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju dzielnic miasta. Dla Pragi kolejnym impulsem będzie nieco już opóźniona budowa mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę — wyjaśnia Kazimierz Kirejczyk. Według prezesa firmy Reas, kolejne stacje metra i obie obwodnice usprawnią komunikację, odciążając rejon placu Wileńskiego i Targowej. Pozwoli to na stworzenie tam przestrzeni dla pieszych — prawdziwego miejskiego centrum Pragi. Wiele z zapowiadanych i planowanych inwestycji jest realizowanych wolniej, niż ogłaszano. Ale dzięki temu jest więcej czasu na konsultacje społeczne, a przebieg zmian może być łagodniejszy niż w najszybciej rozwijających się dzielnicach Warszawy.

Inwazja z Zachodu

— Takich procesów jak na Pradze nigdzie nie udało się przeprowadzić bez napięć między mieszkańcami a wizjami decydentów miejskich. Wzorzec gentryfikacji znany z innych europejskich miast jest powielany i u nas. Pojawia się jednak pytanie o cel i korzyści z pieczołowitego zachowania panującej struktury społecznej — zastanawia się Kazimierz Kirejczyk.

Mieszkańcy Pragi, widząc efekty rewitalizacji dzielnicy, mogą z jednej strony podziwiać, z drugiej, mogą też czuć się spychani coraz bardziej na margines przez statystycznie bogatszą, młodszą i lepiej wykształconą ludność napływową. Według Kazimierza Kirejczyka, kolejnym logicznym krokiem byłaby budowa akademików dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego, który zamierza w ciągu 10 lat stworzyć nowoczesny kampus na północ od gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Mógłby powstać wzdłuż linii metra, linii średnicowej czy ciągu rowerowego na przedłużeniu nowego mostu rowerowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu