Dzień przeceny

opublikowano: 31-01-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W oczekiwaniu na wieczorny szczyt Unii Europejskiej w sprawie rozwiązań antykryzysowych największe giełdy starego kontynentu poddały się nerwowym nastrojom. Niespokojnie było też rano na dalekowschodnich parkietach oraz na Wall Street, gdzie notowano spadki futures, a następnie czerwony początek handlu na rynku kasowym.

Przed weekendem atmosferę podgrzała agencja Fitch, która obniżyła ratingi pięciu członkom Eurolandu, przy czym najmocniej Hiszpanii i Włochom. W tym drugim przypadku miało to istotne znaczenie, ponieważ w poniedziałek Italia sprzedawała dług. Jak się okazało z sukcesem, przy spadku rentowności. W kolejnych dniach dług plasować będą jeszcze Francja, Hiszpania, Portugalia, Belgia i Niemcy.

Na fali niepewności traciły na wartości akcje francuskich banków. Szczególnie zniżkowały BNP Paribas i Societe Generale. W dużym stopniu to pokłosie obaw o negatywny wpływ na instytucje finansowe wprowadzenia podatku od transakcji. Dodatkowo w przypadku BNP podaż zmobilizowało obniżenie rekomendacji przez analityków Bank of America. Po informacjach o wyższych od oczekiwań stratach w ostatnim kwartale minionego roku spadał kurs Philipsa i Hochtiefa, niemieckiego potentata budowlanego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu